İstanbul Dolphinarium Yunus Gösteri Merkezi Açılış Töreni

Avrupa'nın en büyük kapalı Yunus Gösteri Merkezi olan İstanbul Dolphinarium’un açılışında Rusya’dan getirilen yunus ve fok balıkları muhteşem gösterileri ile İstanbulluları kendilerine hayran bıraktı.

Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi Açılışı ve Sine-i Millet Sergisi

Restore edilerek Cumhuriyet Sanat Galerisi’ne dönüştürülen Taksim Maskemi’nin kapıları “Sine-i Millet Sergisi” ile açıldı.

Sarıgazi Toplu Açılış ve Tanıtım Töreni

Yeni ilçelerden Sancaktepe’ye, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Sarıgazi Belediyesi’nce yapılan 32 milyon TL’lik yatırım, törenle hizmete açıldı.

Cep Trafik Projesi Tanıtım Töreni

Turkcell ve Microsoft ile birlikte geliştirilen kişiye özel “Cep Trafik” uygulaması İstanbulluların hizmetine sunuldu.

Tepecik Toplu Açılış ve Tanıtım Töreni

Tepecik’e yapılan dev yatırım ve hizmetler zinciri törenle hizmete alındı.

Türkan Şoray Sergisi Açılış Töreni

Türk Sineması'nın Sultanı Türkan Şoray’ın, filmlerinde kullandığı kostümlerinden oluşan "Beyaz Perdede Kostümler" isimli sergi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu fuayesinde açıldı.

Bahçelievler Toplu Açılış ve Tanıtım Töreni

Bahçelievler’e yapılan 154 tesisin açılışının yapıldığı törende, yapımı süren 15 yatırımın ve programlanan 5 projenin de tanıtımı yapıldı.

"Yabancı Sporcular Gözüyle İstanbul" Kitabı Tanıtımı

İstanbul’da bir dönem görev yapmış yabancı uyruklu sporcuların İstanbul izlenimleri, anıları ve duygularını biraraya getiren kitabın tanıtımı, Ortaköy Esma Sultan Yalısı’nda yapıldı.

Kıraç Beldesi Toplu Açılış ve Tanıtım Töreni

Esenyurt’a bağlı Kıraç Beldesi’nde yapılan dev yatımlar törenle hizmete alındı.

UCLG Dünya Konseyi Toplantısı

UCLG ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliği yaptığı toplantılara, dünyanın dört bir yanından 500’ü aşkın belediye başkanı, belediye meclis üyesi ve üst düzey yerel yönetici katıldı.

Kültür Sanat Sezon Açılışı Programı

2008-2009 kültür ve sanat sezonu, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen bir kokteyl ile açıldı.

Türkan Sabancı Parkı Açılış Töreni

İstanbulluların gözde mekânlarından biri olan ve merhum işadamı Sakıp Sabancı’nın da hayali olan Bebek Parkı, yeniden düzenlenerek “Türkan Sabancı Bebek Parkı” olarak yeniden hizmete sunuldu.

Taşoluk Toplu Açılış ve Tanıtım Töreni

Taşoluk'ta yapılan 35 yatırım törenle hizmete açılırken 6 yatırımın da temeli atıldı.

Sultan 2. Abdülhamit Arşivi Fotoğraf Sergisi Açılış Töreni

35 bin fotoğraf arasından seçilen 80 fotoğrafın yer aldığı sergi, Topkapı Sarayı’nda açıldı. 19 ülkenin 1800’lü yıllarına ait fotoğraf kareleri kitapta biraraya getirildi.

Beylikdüzü Toplu Açılış ve Tanıtım Töreni

Beylikdüzü’ne yapılan 40 milyon TL’lik yatırımlar törenle hizmete alındı.

Şile İlçesi Toplu Açılış ve Tanıtım Töreni

Şile ilçesinde altyapıdan doğalgaza, içmesuyundan çevreye kadar hayata geçirilen 217 milyon TL’lik yatırımlar zinciri hizmete alındı.

30. Kıtalararası Avrasya Maratonu

Dünyanın ilk ve tek kıtalararası koşulan maratonunda, aralıksız devam eden yağmura rağmen onbinlerce İstanbullu Asya’dan Avrupa’ya koştu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

İstanbul Boğazı’nda yapılan lazer ve havai fişek gösterilerine İstanbullular yoğun ilgi gösterdi. Muhteşem gösteriler canlı yayınla ülke genelinde izlendi.

"Geçmişten Günümüze Boğaziçi" Kitabı Tanıtım Töreni

2 cilt olarak hazırlanan kitap, Boğaziçi’nin sarayları, köşkleri, kasırları, yalıları ve yaşayanlarıyla İstanbul'un çok kültürlü yapısını anlatıyor.

Sadabat Araba Vapuru'nun Hizmete Alım Töreni

Sirkeci-Harem Hattı’nda hizmet verecek 4. modern arabalı vapur olan Sadabat, İstanbulluların hizmetine sunuldu.

Avcılar - Zincirlikuyu Metrobüs Hattı Deneme Seferi

Hızlı, konforlu ve kaliteli ulaşım imkânı sağlayan metrobüs İstanbulluların tercihi oldu. Hizmete girdiği ilk gün 398 bin İstanbullunun kullandığı hatta, günlük yolcu sayısının kısa zamanda 600 bine ulaşması bekleniyor.

Metro Hattı'nda Çalışacak Vagonların Tünele İndirilmesi

Kazı çalışmaları tamamlanan 4. Levent-Ayazağa Metro Hattı'nda kullanılacak vagonlardan üçü tünele indirildi.

5 Okulun Toplu Açılış Töreni

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan biri Ağrı’nın Patnos İlçesi’nde olmak üzere 5 okul törenle hizmete alındı.

İtfaiye Binaları Toplu Açılış Töreni

7 Adet İtfaiye Binasının Toplu Açılışı ve 13 Adet İtfaiye Binasının Temel Atma Töreni ile İtfaiye ve İlkyardım Gönüllülerine sertifika dağıtım töreni yapıldı. İstanbul ve İstanbulluların huzur ve güvenliğini sağlamak için 7 itfaiye istasyonu daha hizmete alınırken 13 yeni istasyonun da temelleri atıldı.

52 İtfaiye Aracının Hizmete Alım Töreni

İstanbul İtfaiyesi’nin etkinliğini artırmak için alınan tam donanımlı 52 yeni araç, itfaiyenin 294. kuruluş yıldönümünde törenle hizmete alındı.

Ücretsiz Spor Kampanyası Basın Tanıtım Töreni

7’den 70’e tüm İstanbullular modern salonlarda ücret ödemeden spor yapma imkanına kavuşturuldu. İstanbullulara “Gelin sağlıklı yaşam için kendinize zaman ayırın” çağrısı yapıldı.

Deprem Odaklı Kentsel Dönüşüm Projeleri Basın Tanıtım Programı

İstanbul’un deprem riskini en az zararla göğüsleyebilmesi için 5 yılda 577 milyon TL’lik yatırımla şehrin teknik ve bilgi altyapısı güçlendirildi. Zeytinburnu’ndaki kentsel dönüşüm çalışmalarının Türkiye’ye örnek olacağı ifade edildi.

120 Köye 120 Park Toplu Açılış Töreni

Bir süre önce vefat eden Türkiye Futbol Federasyonu Eski Başkanı Hasan Doğan’ın adı verilen spor kompleksi ile 120 köye yapılan park ve spor tesisi hizmete sunuldu.

Silivri İlçesi Toplu Açılış Ve Tanıtım Töreni

Silivri’de 11 park, 6 altyapı tesisi, 2 hizmet binası, restorasyonu tamamlanan bir tarihi cami ve bir spor tesisi törenle hizmete açıldı.

Yeşilpınar Yüzme Havuzu ve Erdem Beyazıt Kütüphanesi Açılış Töreni

Eyüp’te inşa edilen Yeşilpınar Yüzme Havuzu ve Erdem Beyazıt Kütüphanesi İstanbulluların hizmetine sunuldu.

Amatör Spor Kulüplerine Malzeme Dağıtım Töreni

İstanbul’daki 700 amatör spor kulübüne 1.5 milyon TL tutarında malzeme dağıtıldı. Son 4,5 yılda spora 550 milyon TL, amatör spora ise 36 milyon TL yatırım yapıldı.

Avcılar Deniz Köşkler Sosyal Tesisi Açılış Töreni

Avcılar’da 2 milyon TL harcanarak, mezbelelik görüntüsünden kurtarılan alanda, yapılan İstanbul’daki 15. sosyal tesis törenle hizmete açıldı.

Küçükçekmece Halkalı Yüzme Havuzu Açılış Töreni

320 metrekarelik yarı olimpik havuz ile 47 metrekarelik çocuk havuzuna sahip 510 seyirci kapasiteli tesisle İstanbul’un önemli bir spor tesisi ihtiyacı karşılandı.

İBB Mobil Uygulama Projesi Tanıtım Programı

Dünyada bir ilk olan uygulama ile İstanbulluların trafik kameraları, hal ve balık fiyatları, hava durumu, kültür-sanat etkinlikleri ile nöbetçi eczanelere kadar birçok bilgiye cep telefonlarından ulaşmaları sağlandı.

Çatalca İlçesi Toplu Açılış ve Tanıtım Töreni

Çatalca’ya 252 milyon TL’lik Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımı ile ulaşım, su, atıksu, dere ıslahı, çevre düzenlemesi, park-bahçe ve eğitim gibi alanlarda tamamlanan 13 tesis hizmete alındı.

Eski TÜYAP ve TRT Binası ile İlgili Basın Toplantısı

Tepebaşı TRT stüdyolarının ve İMP’nin de bulunduğu alanda, projesini dünyaca ünlü mimar Frank Gehry’nin çizdiği ve içinde dram tiyatrosu ile konser salonunun da bulunacağı kültür merkezi İnan Kıraç ile birlikte basın mensuplarına tanıtıldı.

Fatih Vapuru’nu Suya İndirme Töreni

“Haydi İstanbul Vapurunu Seç” kampanyasında 8 model arasından İstanbulluların oylarıyla belirlediği şehir hatları vapurunun ilki törenle suya indirildi.

Deniz Taksilerinin Hizmete Alım Töreni

İstanbul’un şehir içi deniz ulaşımında 365 gün 24 saat kişiye özel hizmet verecek ve yolcuyu çağırdığı duraktan alıp istediği yere bırakacak olan alternatif deniz ulaşım vasıtası “Deniz Taksiler” İstanbulluların hizmetine sunuldu.

Küçükçekmece İlçesi Toplu Açılış Töreni

162 milyon 252 bin YTL yatırımla yapılan 21 proje ile Cennet Kültür ve Sanat Merkezi, Cennet Diş Sağlığı ve Protez Merkezi, Engelliler Rehabilitasyon Merkezi ve Kadın Sığınma Evi hizmete alındı.

Büyükçekmece Açılış Töreni

Büyükçekmece Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi ile Özürlüler Rehabilitasyon Merkezi törenle hizmete açıldı.

Yazlık Sinema Gala Programı

İstanbulluları bir nostalji ile buluşturacak etkinlikte, kentin farklı ilçe ve beldelerinde 6 filmin toplam 135 gösterimi yapılacak.

Eyüp Odayeri Katı Atık Arıtma Tesisi Açılış Töreni

Hizmete açılan Eyüp Odayeri Katı Atık Düzenli Depolama Sahası Nihai Arıtma Tesisi ile İstanbul'da çöp sularının denize karışması önlendi.

Sahilbent ve Sultanahmet Araba Vapurları Hizmete Alım Töreni

Suhulet adlı arabalı vapurun ardından iki yeni arabalı vapur daha İstanbulluların hizmetine sunuldu.

Eyüp Kemerburgaz Açılış Töreni

İstaç A.Ş. Çevre Labaratuarı Ve Eyüp Kemerburgaz Atıktan Türetilmiş Yakıt Üretim Tesisi hizmete alındı. Tesiste günde bin ton atığın fabrika yakıtına dönüştürülerek geri dönüşümü sağlanıyor.

Bağlarbaşı Kültür Merkezi ve Başakşehir Yatırımlarının Açılış Töreni

29 kavşak ve yol ile Bağlarbaşı Kültür Merkezi ve Başakşehir’de içinde kültür merkezi, gençlik merkezi, itfaiye binası ve alışveriş merkezi bulunan yatırımlar İstanbulluların hizmetine sunuldu.

Barış Manço Vapuru'nun Hizmete Alım Töreni

İstanbul’un tarihi vapurlarından Barış Manço, tepeden tırnağa yenilenerek İstanbulluların hizmetine sunuldu.

En Güzel 100 Lale Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni

3. Uluslararası İstanbul Lale Festivali, İstanbul Büyükşehir Belediyesi logolu saksılarda “En güzel 100 Lale”yi yetiştirenlere ödüllerinin verilmesiyle son buldu.

3 Yeni Kütüphanenin Toplu Açılış Töreni

2010 Kültür Başkenti seçilen İstanbul’u kültür ve sanat merkezi yapma çalışmaları kapsamında Atakent Nail Bayraktar, Prof. Dr. Halil İnalcık Halk ve Çocuk Kütüphaneleri ile Görme Engelliler Kütüphanesi İstanbulluların hizmetine sunuldu.

Sümer Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Tanıtımı

Türkiye’nin ilk deprem dönüşümü Zeytinburnu Sümer Mahallesi’nde başlandı. 24 ayda tamamlanacak proje kapsamında yapılacak 1.038 konut ve 212 dükkan hak sahiplerine bedelsiz verilecek.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Açılış Töreni

Bilim tarihine farklı bir bakış getirecek Dünyanın ilk ‘İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ hizmete açıldı.

İstanbul'un Fethinin 555. Yıl Kutlamaları

İstanbul’un Fethi’nin 555’inci yılı, Haliç üzerinde ışık, su, ses, lazer ve görüntü teknikleri kullanılarak hazırlanan muhteşem gösteriyle kutlandı.

AB Bölgeler Komitesi Türkiye ile İlişkiler Çalışma Grubu Toplantısı

Toplantıda konuşan Başkan Topbaş, İstanbul’un küresel yatırımcılar için ideal bir adres haline geldiğini ve 2010 Kültür Başkentliği’nin AB ile ilişkilere ivme kazandırdığını söyledi.

3. Uluslararası Lale Festivali Açılış Programı

Festival kapsamında Lale Yansımaları Sergisinin açılışı ile lalenin tarihteki yolculuğunu anlatan Lale Güzellemesi adlı kitabın tanıtımı yapıldı.

Brüksel İstanbul Ofisi Açılışı

Ofisin açılışı, Başkan Kadir Topbaş ve AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn tarafından yapıldı.

Müsahipzade Celal Tiyatrosu Açılış Töreni

Yeniden inşa edilerek modern bir görünüme kavuşturulan Üsküdar Müsahipzade Celal Sahnesi’nin perdeleri yeniden açıldı.

23 Nisan Türkiye Domino Rekoru Denemesi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında 225 metrekarelik alanda yaklaşık 10 günde dizilen 165 bin domino taşı 7 dakikada devrildi. Ortaya çıkan görüntü herkesi adeta büyüledi.

Sayın Başkanın İBB Çocuk Meclisi 2. Oturumuna Katılımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki toplantı salonunda biraraya geldi.

Bostancı Oruç Reis İskelesi Açılış Töreni

İstanbul’da deniz ulaşımını geliştirmek amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında Bostancı Oruç Reis İDO İskelesi, yeni ve modern yüzüyle İstanbulluların hizmetine sunuldu.

Dolmabahçe - Bomonti Karayolu Tüneli Birleşme Töreni

İstanbul trafiğine nefes aldıracak “7 Tepe 7 Tünel” projesi kapsamında inşa edilen Dolmabahçe-Dolapdere, Piyalepaşa-Kağıthane Tünel Yollarının son tüneli olan Dolmabahçe-Bomonti Hattı, törenle birleştirildi.

Kadın ve Aile Sağlığı Görüntüleme Merkezi Açılış Töreni

Her yıl 360 bin kadına ücretsiz sağlık hizmeti verilen Kadın ve Aile Sağlığı merkezlerine bir yenisi daha eklendi.

Kadıköy İskelesi Açılış Töreni

İskelelerin yenilenmesi projesi kapsamında, çehresi Osmanlı mimarisine uygun bir şekilde yenilenen tarihi iskele İstanbulluların hizmetine sunuldu.

Ataköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Temel Atma Töreni

Günde 600 bin metreküp suyu en son teknolojiyle arıtılacağı tesis ile Marmara sahillerinin kirlenmesine son verildi. Tesiste arıtılan suyun sanayi ve park bahçelerde kullanılması planlanıyor.

15 Yeni İtfaiye İlk Müdahale Aracının Hizmete Alım Töreni

İstanbul İtfaiyesi, Zeytinburnu’ndaki Kazlıçeşme Meydanı’nda düzenlenen törenle hizmete alınan 15 Acil Müdahale Aracı ile daha da güçlendi.

Deniz Otobüsü ve Feribot Hizmete Alım Töreni

Murat Reis ve Mehmet Reis Deniz Otobüsleri ile Orhan Gazi Hızlı Feribotu’nun hizmete alınmasıyla birlikte 107 araçlık filosu ve yılda taşıdığı 98 milyon yolcu ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden İDO’nun dünyadaki birinciliği perçinlendi.

Melen Boğaz Geçiş Hattı'nın Hizmete Alım Töreni

Sarayburnu-Salacak arasında 5,5 ayda tamamlanan ve 26 Milyon TL’ye mal olan Boğaz Geçiş Hattı ile Asya’dan Avrupa’ya günlük 4 milyon nüfusun ihtiyacını karşılayacak 500 bin metreküp su verilmeye başlandı.

Darüşşafaka - Taksim Metrosu Şantiyesinde Canlı Yayın

Metro tünelleri canlı yayında birleşti. İstanbullular, yerin 40 metre altındaki metro tünelinde gerçekleşen tarihi olaya ekranları başında tanıklık etti.

Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi

Küçükçekmece Gölü ile Marmara Denizi’ni kirlilikten kurtaracak Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin tünel kazısı tamamlandı. Ambarlı Havzası’nın 500 milyon TL yatırım ile atık tehdidinden kurtarılması hedefleniyor.

Kadir Topbaş World Mayor 2008 İlk 50 Listesinde!

Başkan Kadir Topbaş, "World Mayor" adlı kuruluşun düzenlediği ve 820 adayın bulunduğu 2008 Dünya Belediye Başkanları yarışında ilk 50'de yer aldı. 2008'in en iyi belediyesi de internet kullanıcılarının vereceği oylarla belirlenecek.

"Cep Trafik" Sistemi Basın Tanıtım Programı

Devreye giren "Mobil Çözüm" uygulaması sayesinde İstanbullular trafik yoğunluk bilgilerini cep telefonlarından anlık takip edebilecekler.

1. Medeniyetler İttifakı Forumu

İki gün süren foruma katılmak üzere Başkan Topbaş İspanya'nın başkenti Madrid'e gitti.

Riva Projesi Basın Tanıtım Programı

Kentin en büyük proje alanı olarak belirlenen ve “eko-köy” çalışması başlatılan Riva, İstanbul’un mavi-yeşil kaçış noktası ve doğayla buluşma alanı olarak hazırlanıyor.

Sayın Başkan AKOM'da Çalışmalara Başkanlık Etti

Kış hazırlıkları ve kötü hava koşullarıyla mücadele çalışmalarını 2 gece boyunca AKOM’dan yöneten Başkan Topbaş, Saraçhane Belediye Sarayı’na gelerek personelle birlikte öğle yemeği yedi.

Kışla Mücadele Çalışmaları Tanıtım Programı

İstanbul’un en kritik 25 noktasına Otomatik Yol Meteoroloji Gözlem Sensörleri ve Erken Uyarı Sistemi kuruldu. Sistem, kar yağışı nedeniyle yollarda meydana gelen olası buzlanmayı 3 saat önceden bildiriyor.

60 Adet İtfaiye Müdahale Aracı, 2 Adet Mobil Vinç ile 38 Adet Hizmet Aracının Hizmete Alım Töreni

Yeni araçlar Zeytinburnu Kazlıçeşme’de düzenlenen törenle hizmete alındı.