Eğitim Seti Dağıtım Programı

2007-2008 Eğitim Öğretim Yılı Eğitim Seti Dağıtım Töreni, Alibeyköy’deki Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda düzenlendi.

"Suyunu Boşa Harcama" Kampanyası Basın Toplantısı

TEMA Vakfı ile birlikte yürütülen kampanyanın ilk 3 ayında 18 milyon ton, bir başka ifadeyle, Elmalı Barajı’nın yıllık su kapasitesinden fazla tasarruf sağlandı.

İstanbul Bilgi ve Yaşam Portalı Tanıtım Programı

CİSCO işbirliği ile İstanbulluların yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla hazırlanan İstanbul Bilgi ve Yaşam Portalı (turkey.thebeehive.org) basın mensuplarına tanıtıldı.

29. Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu

Dünyanın ilk ve tek kıtalararası maratonunda yüz binin üzerinde İstanbullu, ellerinde Türk Bayrağı ile Asya’dan Avrupa’ya koştu.

Sayın Başkanın UCLG Başkanı Seçilmesi

İstanbul Büyükşehir Başkanı Kadir Topbaş, 160 ülkeden yerel yönetimlerin üye olduğu Dünya Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) Teşkilatı’nın Eş Başkanı oldu.

Yeraltı Otopark Çalışmaları Basın Tanıtımı

Zeytinburnu Mevlana Caddesi ve İnönü Caddesi’ndeki yeraltı otoparklarının tanıtıldığı gezide basın mensuplarına otopark çalışmalarıyla ilgili bilgi verildi.

Öğretmenler Günü Programı

24 Kasım Öğretmenler Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

İBB İnternet Dershanesi Projesi Tanıtımı

Öğrencilerin ücretsiz olarak ÖSS, OKS ve SBS'ye hazırlanabilmeleri için hizmete açılan İnternet Dershanesi, kamuoyuna tanıtıldı.

Haliç Sosyal Tesisi Açılış Töreni

Geleneksel Türk mimarisiyle inşa edilen ve 1,5 milyon TL’ye mal olan sosyal tesis, İstanbulluların hizmetine sunuldu.

Lale Soğanı Dağıtım Programı

3. Uluslararası İstanbul Lale Festivali kapsamında kentin 20 ayrı noktasında İstanbullulara 1 milyon lale soğanı dağıtımına başlandı.

Dünya Özürlüler Günü Tekerlekli Sandalye Dağıtım Töreni

3 Aralık Dünya Özürlüler Günü dolayısıyla tekerlekli sandalye dağıtım töreninde 200 engelliye akülü tekerlekli sandalye, 500 engelliye işitme cihazı, 150 görme engelliye de ses kayıt cihazı dağıtıldı.

Amatör Spor Kulüplerine Malzeme Dağıtım Töreni

İstanbul genelindeki 700’ü aşkın amatör spor kulübüne forma, şort, eşofman, çorap, çanta ve diğer ihtiyaçlardan oluşan 3 milyon TL değerinde malzeme yardımında bulundu.

Suhulet ve Yenilenen Sirkeci Vapuru İskelesi'nin Hizmete Alım Töreni

Dünyanın İlk Arabalı Vapuru "Suhulet" tam 136 yıl sonra yine Türk mühendislerin eliyle yeniden İstanbul Boğazı ile buluştu. 80 araç ve 600 yolcu kapasitesinin yanı sıra hızı ve manevra kabiliyetiyle öne çıkan arabalı vapur ile Sirkeci-Harem arası 8 dakikaya indi.

Elektronik Bilet Uygulaması Basın Tanıtımı

Sahteciliği, kayıt dışılığı ortadan kaldıracak ve kağıt bilet devrini sona erdirecek elektronik bilet ile ulaşımda yeni bir başlangıca adım atıldı.

Akbil Otomatları Basın Tanıtım Programı

Kuyrukta beklemeyi sonlandırdığı gibi aynı zamanda para üstü de veren Yeni Nesil Satış Otomatı (OSM), Kabataş İDO İskelesi’nde düzenlenen törenle kamuoyuna tanıtıldı.

"Kar Kaplanı" İsimli Araçların Basın Tanıtım Programı

İlk kez bu yıl kullanılacak aynı anda kar küreme, süpürme, kurutma ve tuz serpme özelliklerine sahip 6 “Kar Kaplanı” ile diğer karla mücadele araçları AKOM’da kamuoyuna tanıtıldı.

Cumhuriyet Coşkusu Fotoğraf Sergisi

Cumhuriyetin 84. yıl kutlamaları kapsamında Kız Kulesi ve Boğaziçi Köprüsü arasında gerçekleştirilen ses, ışık ve havai fişek gösterilerine yönelik yapılan fotoğraf yarışmasında dereceye girenler ödüllendirildi.

Deniz Taksi Projesi Basın Tanıtım Programı

İstanbul'da ulaşım sorununu çözmek amacıyla geliştirilen ve ihale aşamasına gelen Deniz Taksi projesi hakkında basın mensuplarına bilgi verildi.

TOKİ Tarafından Hadımköy ve Tuzla'da Alt Gelir Grupları İçin İnşa Edilecek Konutların Satış Kampanyası

Dar gelirli vatandaşlar için Hadımköy’de inşa edilecek 638 konutun satış kampanyasına, müracaat formu dağıtılarak ve kayıt alınarak destek verildi.

İBB Spor Kulübü Yöneticileri ve Futbolcuları ile Görüşme

Süper Lig’e yükselen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün yöneticileri ile futbolcuları Saraçhane Belediye Sarayı’nda kabul edildi.

Görme Özürlüler İçin Sesli Kitap Tanıtım Töreni

Sesli Kitap Projesi kapsamında görme engelliler için hazırlanan sesli kitap ve Braille Alfabesi ile basılmış İstanbul Rehberi hazırlandı.

Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi Açılış Töreni

Sanatçı Cem Karaca’nın anısına Bakırköy’de yaptırılan kültür merkezinin açılışı, Başkan Kadir Topbaş ile ailesi ve sanatçı dostları tarafından yapıldı.

6 Yeni Özürlüler Merkezinin Toplu Açılış Töreni

Avcılar, Gaziosmanpaşa, Sarıyer, Silivri, Tuzla ve Ümraniye’de açılan özürlüler merkezleri ile engellilere yönelik hizmetler daha da yaygınlaştırıldı.

İstanbul'un Fethinin 554. Yıl Kutlamaları

İstanbul’un Fethi’nin 554’üncü yılı, Haliç üzerinde ışık, su, ses, lazer ve görüntü teknikleri kullanılarak hazırlanan muhteşem gösteriyle kutlandı.

50 Adet İnternet Evinin Toplu Açılış Töreni

Temiz internet kampanyası kapsamında, ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte interneti kullanabilecekleri 50 İnternet Evi (BELNET) İstanbulluların hizmete sunuldu.

İstanbul - Köln'ün Kardeş Şehir 10. Yıl Kutlaması

Köln Belediye Başkanı Fritz Schramma ile Birlikte İstanbul ve Köln'ün Kardeş Şehir 10. Yıl Kutlamaları Kapsamında Düzenlenecek Meşe Fidanı Dikim Töreninde İstanbul ve Köln’ün Kardeş Şehir olmasının 10. yılı Gülhane Parkı’na dikilen Türk ve Alman meşesiyle pekiştirildi.

Hamidiye Pet ve Cam Şişe Üretim Tesisi Açılışı

Kemerburgaz’da 6 ay gibi kısa bir sürede yapılan dev tesis ile İstanbullular güvenli içmesuyuna ulaştırıldı.

İstaç Silivri Transfer İstasyonu Açılışı

Silivri ve Çatalca ile 13 çevre beldenin çöplerini toplayarak vahşi depolamaya son veren “Silivri Katı Atık Aktarma İstasyonu” törenle hizmete alındı.

Akülü Tekerlekli Sandalye Dağıtım Töreni

Omurilik Felçlileri Derneği’nin Ataköy’deki binasında yapılan törende 350 vatandaş akülü tekerlekli sandalye sahibi olmanın sevincini yaşadı.

Özürlüler Eğitim Ve Rehabilitasyon Kampı Açılışı

Florya Çiroz Özürlüler Eğitim ve Rehabilitasyon Kampı’nın kapıları engelliler ve aileleri için açıldı.

Darülaceze Fizik Tedavi Merkezi Ziyareti

Kayışdağı Darülaceze Fizik Tedavi Merkezi'nde “Yaşamı Yeniden Adımlama” projesi kapsamında 9 ay süren fizik tedavi ve akupunktur uygulamasıyla yeniden yürümeye başlayan 19 sakin ziyaret edildi.

Dar Alan İtfaiye Araçlarının Basın Tanıtımı

İstanbul için özel olarak üretilen ve özellikle dar alanlardaki yangın ve diğer afetlere müdahale kabiliyeti yüksek 15 “Havalı Köpük Sistemli Dar Alan İtfaiye Aracı”, Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) düzenlenen törenle hizmete alındı.

Beyoğlu Spor Kompleksi ve Kasımpaşa Stadı Açılış Töreni

62 milyon TL yatırım ile yapılan Kasımpaşa Stadı ve Beyoğlu Spor Kompleksi’nin yanı sıra Kapalı Yüzme Havuzu ve Tepebaşı Sosyal Tesisi’nin de aralarında bulunduğu dev yatırımlar zinciri İstanbulluların hizmetine sunuldu.

Gaziosmapaşa İlçesi Yatırımları Toplu Açılış Töreni

Gaziosmanpaşa ve beldelerinde, Hamza Yerlikaya Kavşağı, Mevlana- Ahmet Yesevi Caddeleri Kesişimi Kavşağı ve Osmangazi Alt Geçidi’nin de aralarında bulunduğu toplam 55 milyon TL’lik 9 ayrı yatırım hizmete alındı.

47 Yeni Yatırımın Toplu Açılış Töreni

Altyapıdan çevreye, içmesuyundan ulaşıma, eğitimden spora kadar yapılan toplam 645 milyon TL’lik 47 yatırım Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen toplu açılış töreni ile İstanbulluların hizmetine sunuldu.

Ümraniye İzci Kampı Açılış Töreni

Eski bir izci olan Başkan Kadir Topbaş, Ümraniye Kent Ormanı İzci Kampı’nı ziyaret ederek gençlerle birlikte faaliyetlere katıldı.

Maltepe İlçesi Yatırımları Toplu Açılış Töreni

Maltepe’de yapılan Büyükyalı E-5 Kavşağı ve Bağlantı Yolları, Altıntepe Kavşağı, Maltepe İskelesi ve İskele Binası ve Maltepe Belediyesi Yılmaz Mızrak Kültür Merkezi, toplu açılış töreni ile hizmete sunuldu.

Kadıköy İlçesi Yatırımları Toplu Açılış Töreni

Kadıköy’de yapılan 51 milyon TL’ye mal olan Yenisahra Alt Geçidi ve Bağlantı Yolları, Bostancı Lunapark Kavşağı, İçerenköy Meydanı Çevre Düzenlemesi, Moda-İnciburnu Arası Sahil Düzenlemesi, Asya Bölgesi Müteferrik İçmesuyu Şebekesi yatırımları hizmete alındı.

Ümraniye İlçesi Yatırımları Toplu Açılış Töreni

Ümraniye’de 330 milyon TL yatırımla yapılan Dudullu Organize Sanayi Bölgesi Alt Geçidi, Şile Yolu Yenidoğan Köprülü Kavşağı, Sarıgazi Belediye Hizmet Binası ile Ümraniye Kapalı Yüzme Havuzu İstanbulluların hizmete sunuldu.

Asfalt Geri Dönüşüm Tesisi Açılış Töreni

ABD ve AB’deki asfalt geri dönüşüm çalışması İstanbul’da da uygulanmaya başlandı. Tesis ile yılda 550 bin ton asfaltın yeniden kullanılabilir hale getirilerek 23 milyon TL tasarruf sağlanması hedefleniyor.

Kemal Reis Deniz Otobüsü Hizmete Alım Töreni

Marmara Denizi koşullarına göre özel olarak tasarlanan Kemal Reis-5 isimli deniz otobüsü, Kabataş İskelesi’nde düzenlenen törenle hizmete alındı.

Adalar İlçesi Yatırımları Toplu Açılış Töreni

Adalar’ın 50 yıldır özlemini çektiği su, doğalgaz, altyapı ve çevre yatırımları bölge halkının hizmetine sunuldu.

Çatalca İlçesi Yatırımları Toplu Açılış Töreni

Çatalca’da yapılan Durusu Karaburun Plajı ve Sahil Yolu Düzenlemesi ile Nazım Özbay Kültür Merkezi ve Çatalca Futbol Sahası hizmete alındı.

Kağıthane İlçesi Yatırımları Toplu Açılış Töreni

63,5 milyon TL’ye mal olan Kağıthane Merkez Parkı, Sadabad Göl Çevresi Mesire Alanı Düzenlemesi, Kağıthane İçmesuyu Arıtma Tesis Ek Üniteleri, Cirit ve Futbol Sahası ile Güreş Alanı Düzenlemesi yatırımları törenle hizmete alındı.

50 Yeni Özürlü Aracının Hizmete Alım Töreni

Toplu taşıma araçlarını kullanamayan özürlü ve kimsesiz yaşlılara ücretsiz ulaşım imkanı sağlayacak 50 yeni servis aracı hizmete alındı.

Suhulet Araba Vapurunu Suya İndirme Töreni

4 yeni nesil arabalı vapurdan ilki olan “Suhulet”, Tuzla Tersanesi’nde düzenlenen törenle denize indirildi. Dünyanın ilk arabalı vapuru olan “Suhulet”in adını alan yeni nesil arabalı vapur, Sirkeci-Harem arasını 25 dakikadan 8 dakikaya indirecek.

Büyük Melen Suyu Projesi Basın Tanıtım Programı

İlk aşamada İstanbul'un yılda 268 milyon metreküplük içmesuyu ihtiyacını karşılayacak "Büyük İstanbul İçme ve Kullanma Suyu Projesi" kapsamındaki "Büyük Melen Sistemi” basın mensuplarına tanıtıldı.

İstanbul Şehir Rehberi'nin Tanıtım Programı

İstanbul'a ait bina ve işyerleri ile güncel olayların, tarihi ve kültürel eserlerin sorgulanabileceği elektronik rehber (İstanbul Şehir Rehberi) kamuoyuna tanıtıldı.

TRUE-TIKAD 2006 Türkiye Başarı Ödülleri Töreni

Yılın Devlet Adamı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yılın En Başarılı Belediye Başkanı da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş seçildi.

50 Okula 50 Spor Salonu Toplu Açılış Töreni

Geleceğin şampiyonlarını yetiştirmek için 50 okul bahçesine yapılan 50 kapalı spor salonu törenle hizmete alındı.

"Haliç Medeniyetinde Yolculuk" Projesi Tanıtım Gezisi

Bir dönem kirliliğinden dolayı kıyısına yaklaşılamayan “Altın Boynuz” Haliç’in çevresine dikkat çekmek için kültürel ve sanatsal etkinliklerin yapılacağı ücretsiz tekne gezileri düzenlendi.

Şile İlçesi Doğalgaz Verme Töreni

İstanbul’un Karadeniz kıyısındaki en uç noktası olan Şile, 13 milyon TL harcanarak döşenen 75 kilometrelik boru hattıyla, doğalgaz konforuna kavuşturuldu.

Akülü Tekerlekli Sandalye Dağıtım Töreni

İBB - OFD işbirliği ile gerçekleştirilen “Her Özürlüye Akülü Tekerlekli Sandalye” kampanyası kapsamında 80 vatandaş daha akülü sandalyelerine sahibi oldu.

Leyla ile Mecnun Adlı Oyunun Galası

Prof. Dr. İskender Pala’nın eserinden yola çıkılarak hazırlanan ve 80 kişilik oyuncu kadrosunun yer aldığı dev müzikal büyük ilgi gördü.

Türkiye Coğrafya Atlası Dağıtım Töreni

Atlas Dergisi işbirliği ile İstanbul’daki ilköğretim 5. 6. 7. ve 8. sınıf öğrencilerine 800.000 adet “Türkiye Coğrafya Atlası” verildi.

13 Kadın ve Aile Sağlığı Merkezinin Toplu Açılış Töreni

Bahçelievler, Bakırköy, Beykoz, Beyoğlu, Yakuplu, Fatih, Gaziosmanpaşa, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Tuzla, Sarıgazi ve Üsküdar´da hizmete sunulan merkezlerle birlikte, kadın ve aileye ücretsiz sağlık hizmeti verilen Kadın ve Aile Sağlığı Merkezleri’nin sayısı 30’a yükseldi.

Gaziosmanpaşa İlçesi Beldelerine Doğalgaz Verme Töreni

Gaziosmanpaşa’nın Boğazköy, Taşoluk, Bolluca ve Arnavutköy beldelerinde bölge halkı doğalgaz konforuna kavuşturuldu.

Silivri İlçesi Beldelerine Doğalgaz Verme Töreni

Silivri’nin Selimpaşa, Celaliye-Kamiloba ve Çanta Beldeleri'nde bölge halkı doğalgaz konforuyla tanıştırıldı.

İstanbul’un Ruhu Gezi Rehberi Tanıtım Töreni

4 harita, 1 CD ve 191’er sayfalık 2 kitaptan oluşan ve ilk yerli rehber olma özelliğini taşıyan eserin tanıtımı Esma Sultan Yalısı'nda yapıldı.

İstanbul'da Kullanılmaya Başlayacak Olan Yeni Rögar Kapakları Basın Tanıtımı

Özel bir betondan hazırlanan, yoğun taneli boşluksuz yapılı ve 60 tonluk basınca dayanıklı olan yeni rögar kapakları kamuoyuna tanıtıldı.

Tepecik Hüsnü Özyeğin Lisesi Açılış Töreni

Eğitim alanındaki yatırımlar kapsamında yapılan 16 derslikli lise törenle hizmete alındı.

İDO Filosuna Katılan 2 Yeni Deniz Otobüsünün Hizmete Alım Töreni

Marmara Denizi’nin şartlarına göre fonksiyonları güçlendirilerek özel tasarlanan “Burak Reis-3” ve “Salih Reis-4” adlı deniz otobüsleri Kabataş Vapur İskelesi’nde düzenlenen törenle hizmete alındı.

UGETAM Kurtköy Eğitim Tesisi Açılış Töreni

Başbakan Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde projelendirilen İGDAŞ UGETAM Kurtköy Eğitim Tesisleri hizmete alındı. Tesis, Türkiye ile komşu ülkelerin doğalgaz sektöründeki nitelikli eleman ihtiyacını karşılayacak.

3. Yıl Basın Gezisi

İstanbul’a hizmetlerini yaklaşık 5 saat süren şehir turuyla basın mensuplarına anlatan Başkan Kadir Topbaş, 3 yılda 13,5 milyar TL yatırım yaptıklarını söyledi. Kısa sürede büyük işler yapmak için gece gündüz çalıştıklarını belirten Başkan Topbaş, “3 yıla sığmayacak kadar büyük yatırımlar yaptık ve onurlu bir iz bırakmayı başardık.”

2. Uluslararası Lale Festivali Açılış Töreni

Taksim Meydanı'nda başlayan festival kapsamında Türkan Şoray, Tarkan, Orhan Gencebay, Fatih Terim'in de aralarında bulunduğu ünlüler tarafından süslenen 50 dev ahşap lale sergilendi.

4. Dünya Belediye Başkanları Zirvesi

İstanbul’un evsahipliğini yaptığı zirve, dünyanın farklı ülkelerinden 98 belediye başkanını biraraya getirdi. Açılışta, İstanbul’un Dünya Sağlık Örgütü Sağlıklı Kentler Ağı’na Katılım Diploması, Başkan Kadir Topbaş’a teslim edildi. Atıksu Girişi Engellenerek Temizlenen Tarabya Koyu'nda Basın İnceleme Gezisi Tarabya Koyu'na akan atıksuların biriktirdiği çamur tabakasının taranarak temizlenmesi çalışmaları hakkında basın mensuplarına bilgi verildi.

Zübeyde Hanım Gemisi İsim Verme Töreni

Yenilenerek hizmete alınan şehir hatları vapuruna Aziz Atatürk’ün Annesi Zübeyde Hanım’ın adı verildi.

Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi Açılış Töreni

Kartal sahilinde 70 milyon TL harcanarak yapılan Bülent Ecevit Kültür Merkezi, İstanbulluların hizmetine sunuldu.

İstanbul - Bursa Hattı Açılışı ile Osmangazi Feribotu Hizmete Alım Töreni

Hızlı feribotların yanaşacağı Bursa Hızlı Feribot İskelesi ile İstanbul ile Bursa arasını 75 dakikaya indirecek olan dünyanın en hızlı ve ikinci büyük feribotu Osman Gazi, Yenikapı İDO Terminali’nde düzenlenen görkemli bir törenle hizmete alındı.

İstanbul Çocuk Festivali

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda düzenlenen 23 Nisan Çocuk Şenliği’nde çocuklar doyasıya eğlendi.

Atıksu Girişi Engellenerek Temizlenen Tarabya Koyu'nda Basın İnceleme Gezisi

Tarabya Koyu'na akan atık suların biriktirdiği çamur tabakasının taranarak temizlenmesi çalışmaları hakkında basın mensuplarına bilgi verildi.

Kavacık - Paşabahçe - Beykoz Atıksu Tüneli'nin İnşaatına Başlanması ve Kazı İşlemini Yapacak Tam Kesit Kalkanlı TBM Makinasının Sayın Başkan Tarafından Tünele İndirilmesi

Beykoz sahillerinin atıksu ve çevre kirliliği sorunu çözecek “Kavacık - Paşabahçe - Beykoz Atıksu Tüneli ve Bağlantıları İnşaatı” kapsamında kazı yapacak olan ‘Tam Kesit Kalkanlı TBM Makinesi’ törenle tünele indirildi.