Kartal İlçesi Toplu Açılış Töreni

Kartal ve Samandıra’ya toplam 315 milyon TL değerindeki ulaşım, su, atıksu, aydınlatma ve tesis yatırımı yapıldı.

Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali

İstanbul semalarını rengarenk uçurtmalarla buluşturan etkinlik Maltepe Sahili'nde binlerce kişiyi biraraya getirdi.

İstanbul Design Week Tasarım Haftası Açılışı

Dünyaca ünlü tasarımcıları buluşturan İstanbul Tasarım Haftası’nın ikincisi, Balat’taki eski Galata Köprüsü’nde düzenlenen törenle açıldı.

Alibeyköy Deresi Islahı Açılış Töreni

49 milyon TL’ye mal olan proje kapsamında 1.910 metre uzunluğunda dere yatağı inşa edilerek Alibeyköy’de aşırı yağışlar sonucu meydana gelen su baskınlarına son verildi.

Zeytinburnu - Bağcılar - Güngören Tramvayı Açılış Töreni

Ulaşım sorununun çözümüne yönelik dev yatırımlara bir yenisi daha ekledi. Günde 127 bin yolcunun taşınması planlanan tramvay hattı, törenle hizmete alındı.

Yenilenen 10 İskelenin Toplu Açılış Töreni

Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nden devralınan bakımsız haldeki tarihi iskeleler 4 milyon TL harcanarak yeni halleriyle İstanbulluların hizmetine sunuldu.

4 Yeni Araba Vapurunun Basın Tanıtım Töreni

İstanbul tersanelerinde yapılacak ve Sirkeci ile Harem arasını 8 dakikaya indirecek 4 yeni arabalı vapur, Kabataş İskelesi'nde kamuoyuna tanıtıldı.

100.000 Eğitim Seti Dağıtım Töreni

Eğitim yatırımları kapsamında 100 bin ilköğretim okulu öğrencisine eğitim seti verildi.

İBB Şehir Tiyatroları Sadabad Sahnesi Açılışı

Kağıthane'de bulunan 605 koltuk kapasiteli Şehir Tiyatroları Sadabad Sahnesi törenle hizmete açıldı.

KİPTAŞ Hadımköy Konutları Satış Kampanyası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden KİPTAŞ tarafından Hadımköy’de inşa edilecek 1.012 konut satışa sunuldu.

İBB Şehir Tiyatroları Kerem Yılmazer Sahnesi Açılışı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın Üsküdar’da hazırladığı Kerem Yılmazer Sahnesi törenle hizmete açıldı.

Taksicilere Sertifika Dağıtım Töreni

İBB'nin AB standartlarındaki 6 aylık eğitimlerini başarıyla tamamlayan 6 bin taksi şoförüne kart ve sertifikaları verildi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

İstanbul Boğazı, ilk kez yapılan ışık ve havai fişek gösterisi ile renk cümbüşüne büründü. 4 gün 4 gece süren kutlamalarda ışık şelalesi ve lazer gösterileri, İstanbulluları adeta büyüledi. Kutlamalar farklı ilçelerde oluşturulan dev ekranlarda gösterildi.

25 Kavşak ve Yolun Toplu Açılış Töreni

Hizmete açılan 25 kavşak ve yol ile birlikte 2,5 yılda 103 kavşak ve yol çalışmasını tamamlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir rekora imza attı.

28. Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu

Onbinlerce İstanbullunun Asya’dan Avrupa’ya “Sigarasız Bir Dünya” için koştuğu 28. Avrasya Maratonu’nda Türkiye’de ilk kez uygulanan çip sistemi kullanıldı.

İkitelli Toplu Açılış ve Anahtar Teslim Töreni

KİPTAŞ tarafından yapılan Başakşehir 5. Etap 1. Kısım Konutları’nın anahtarları sahiplerine verilirken, Olimpik Yüzme Havuzlu Spor Kompleksi, Akşemseddin ve Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okullarının açılışı yapıldı.

"Art İstanbul 2006"nın Açılışı

Türkiye'nin En Büyük Sanat Fuarı, İstanbul Modern’de “Bağlantı / Connection” temasıyla açıldı. Fuar, 8 ülkeden 62 sanat galerisini biraraya getirdi.

"İstanbul'un Ruhu" Fotoğraf Sergisi

Binlerce yıldır medeniyetlere ev sahipliği yapmış İstanbul’un ruhu, sergi ile Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’na taşındı.

Lale Soğanı Dağıtım Töreni

“Lale Evine Dönüyor” projesi kapsamında kentin 22 farklı noktasına kurulan stantlarda İstanbullulara 1 milyon lale soğanı dağıtıldı.

4 Yeni Engelli Merkezi’nin Toplu Açılış Töreni

Kadıköy, Gaziosmanpaşa, Ümraniye ve Sultanbeyli’de yapılan özürlü merkezleri törenle hizmete alındı.

Restore Edilen İstanbul-9 Gemisi'nin Hizmete Alımı

İstanbul Boğazı'nda 29 yıl sefer yaptıktan sonra hurdaya ayrılması planlanan "Şehit Sami Akbulut" vapuru, 1,8 milyon TL'ye yenilenerek "İstanbul 9" adıyla yeniden İstanbulluların hizmetine sunuldu.

İstanbul ve Şam Arasında Kardeş Şehir Protokolü İmzalanması

İstanbul ve Şam arasında kültür ve sanatın yanı sıra, ulaşım, altyapı, aydınlatma, enformasyon, planlama ve şehircilik alanlarında ortak çalışmalar yapılması hedefleniyor.

Büyükçekmece’nin 3 Beldesine Doğalgaz Verme Töreni

25 milyon dolarlık yatırımla 160 kilometre boru hattı döşenerek, Büyükçekmece’nin Kıraç, Kumburgaz ve Tepecik beldelerinde bölge halkı doğalgaz konforuyla buluşturuldu.

Ümraniye İlçesi Doğalgaz Verme Töreni

25 milyon dolarlık dev bir yatırımla Ümraniye'nin Alemdağ, Taşdelen ve Yenidoğan beldeleri ile Kazım Karabekir ve Reşadiye mahallelerinde 55 bin aile, doğalgazla buluşturuldu.

Tuzla Orhanlı Beldesi İçmesuyu Verme Töreni

Orhanlı beldesi dünya standartlarında kaliteli içmesuyuna kavuşturuldu.

Beykoz Korusu Sosyal Tesisleri Açılış Töreni

Yeşille mavinin buluştuğu Beykoz Korusu’ndaki Hasır Restoran, sosyal tesis olarak yeniden düzenlenerek İstanbulluların hizmetine sunuldu.

Sultanbeyli İlçesi Toplu Açılış Töreni

Sultanbeyli’de, 135 milyon TL’lik yatırımlar zinciri kapsamında 19 yatırımın açılışı yapılırken 3 yatırımın da temeli atıldı.

Tuzla Akfırat ve Orhanlı Beldeleri Doğalgaz Verme Töreni

Tuzla’nın Akfırat ve Orhanlı beldelerindeki bölge halkı, doğalgaz konforuyla buluşturuldu.

2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul Kitabı Tanıtımı

Tuna Köprülü tarafından hazırlanan ve İstanbul'un kültürel zenginliklerini yansıtan “Kültür Başkenti İstanbul” adlı kitabın tanıtımı, Yeniköy'deki Sait Halim Paşa Yalısı’nda yapıldı.

İstanbul Çevre Düzeni Planı Basın Toplantısı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP)’de çeşitli kurum ve kuruluşların görüşleri alınarak hazırlanan “İstanbul Çevre Düzeni Planı” kamuoyu ile paylaşıldı.

Zeytinburnu - Bağcılar - Güngören Cadde Tramvayı Deneme Sürüşü

Büyük bir hızla tamamlanan 5,2 kilometre uzunluğundaki tramvay hattında ilk deneme seferi yapıldı.

İBB Gençlik Meclisi Toplantısı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Saraçhane Belediye Sarayı’nda toplandı.

Çırpıcı Deresi Islah Çalışmaları İnceleme Gezisi

Marmara Denizi'ne atıksu taşıyan Çırpıcı Deresi'ndeki ıslah çalışmaları hakkında basın mensuplarına bilgi verildi.

KİPTAŞ Esenyurt 3. Etap Konutları Satış Kampanyası

İstanbulluları ucuz, güvenli ve modern ev sahibi yapmaya devam eden KİPTAŞ’ın dar gelirliler için inşa ettiği konutların sahipleri gözyaşları içinde belirlendi.

İstanbul Cup Tenis Turnuvası Final Karşılaşması Ve Ödül Töreni

Tekstilkent Arena’da bir hafta süren turnuvanın tekler finalinde, 1 numaralı seri başı Anastasia Myskina’yı 2-1 yenen İsrailli Shahar Peer şampiyonluğu kazandı.

İBB Okuma Yazma Kursları Belge Dağıtım Töreni

“Haydi İstanbul, Okuma-Yazma Bilmeyen Kalmasın” sloganıyla başlatılan okuma-yazma kurslarından mezun olan 35 bin İstanbullu diplomalarını almanın heyecanını yaşadılar.

"İstanbul'un Sualtı Yaşamı Projesi'nin Tanıtımı

İstanbul’un sualtı yaşamının tanıtılması için 20 farklı noktada yapılan görüntüleme dalışlarında 3 bin 60 sualtı fotoğrafı, 4 bin 100 kara fotoğrafı ve 25 saat video görüntüsü çekildi.

Yeni Temizlik Araçlarının Tanıtımı

İstanbul’un cadde ve meydanlarını yıkayıp süpürecek ve soğutma sistemiyle tıbbi atık taşıyacak 67 araç hizmete alındı.

"140 Çözüm" Projesi Basın Toplantısı

İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi'nin temizlenmesi için yürütülen çalışmaları içeren "140 Çözüm Projesi"ni, boğazda yaptığı tekne gezisinde açıklayan Başkan Topbaş, 3 yıl sonunda da tüm projelerin tamamlanarak denizlere atıksu deşarjının önleneceğini anlattı.

Kadıköy'de 22 İlköğretim Okulunun Toplu Açılışı

“Eğitime destek, geleceğe hizmet” sloganıyla yürütülen çalışmalar kapsamında bakım ve onarımı yapılan okul sayısı 370’e yükseldi.

Gemilerden Petrol Türevli Atık Kabul ve Arıtma Tesisi'nin Açılışı

Türkiye’de alanında ilk olan ve günde 1000 metreküp atık işleme kapasitesine sahip tesis ile İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi petrol türevli atık kirliliğinden kurtarıldı.

Cibali ve Balat Arasındaki Caddeye Kadir Has Adının Verilmesi

Kadir Has Üniversitesi'nin bulunduğu Cibali ile Balat arasındaki caddeye, hayırsever iş adamı Kadir Has'ın ismi verildi.

120 Okula 120 Spor Salonu Projesi Temel Atma ve Açılış Töreni

120 Okula 120 Spor Salonu projesi kapsamında, 20 kapalı spor salonunun açılışı ile Aralık ayında bitirilmesi planlanan 100 spor salonunun temeli atıldı.

42 Kavşak ve Yolun Toplu Temel Atma ve Açılış Töreni

İstanbul Ulaşımına 116 Çözüm Projesi kapsamında trafikteki tıkanan damarları açmak için 21 yol ve kavşak hizmete girerken 21 yeni yol ve kavşağın da temeli atıldı.

"Tek Bilet" Uygulaması Tanıtım Toplantısı

Ulaşımda daha hızlı ve ucuz seyahat imkanı sağlayacak "Tek Bilet Akbil" uygulaması kamuoyuna tanıtıldı. İETT, Şehir Hatları Vapurları, Metro, Özel Halk Otobüsleri, Deniz Motorları ve Banliyö Trenlerinde İstanbullular tek biletle seyahat edebilme imkanına kavuşturuldu.

Taksim - Kabataş Füniküler Hattı Açılış Töreni

Türkiye’de 131 yıl aradan sonra ikincisi yapılan ve dünyada sayılı örneklerden biri olan proje ile Taksim Kabataş arasındaki yolculuk süresi 110 saniyeye indirildi.

"Haydi İstanbul Vapurunu Seç" Kampanyası

İstanbullular, internet üzerinden yapılan oylamada deniz ulaşımında kullanılacak vapuru belirledi. 318 bin oyun yüzde 40'ını alan ve klasik şehir hatları vapuruna en yakın olan 4. model İstanbul’un yeni vapuru seçildi.

4.Levent - Ayazağa - Darüşşafaka Metro Tünelleri Basın İnceleme Gezisi

Yerin 30 metre altında devam eden çalışmalar ile İstanbul`un ulaşım projeleri hakkında basın mensuplarına bilgi verildi.

40 Yataklı Hastane ve Yeni Poliklinik Binasının Hizmete Alımı

İBB tarafından Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Kampüsü'nde yapılan yeni poliklinik binası ile yenilenen 40 yataklı hizmet binası törenle hizmete alındı.

Topkapı Sarayı'nın Araç Trafiğine Kapatılması

Programı uygulamanın başlamasıyla birlikte yıllardan beri büyük araçların geçişi ile yıpranan tarihi kapının korunması sağlanırken yaya-araç trafiği karmaşasına da son verildi.

Adalar Arası Doğalgaz Hattı Basın Toplantısı

Adalar doğalgaz hattındaki çalışmalar tamamlandı. İGDAŞ’ın özelleştirileceği, elde edilecek gelirin de ulaşım başta olmak üzere şehrin problemlerinin çözümünde kullanılacağı açıklandı.

Sarayburnu'ndaki Direğe Bayrak Çekme Töreni

Bayrak projesi kapsamında kente hakim 10 noktaya bayrak direkleri dikilirken dünyanın incisi Boğaziçi dev Türk Bayrakları ile süslendi.

Küçüksu Plajı Basın İnceleme Gezisi

Dere ıslah çalışmaları büyük ölçüde tamamlanan Küçüksu sahilindeki plaj, düzenlenerek yeniden İstanbulluların hizmetine açıldı.

"Ambalaj Atıklarının Ayrıştırılması Projesi"nin Tanıtım Programı

Atıklarının ayrı toplanmasıyla ülke ekonomisine 10 yılda 200 milyon TL kazandırması planlanan proje sayesinde ağaçların kesilmesi, havanın ve suyun kirlenmesi önlenecek ve enerji tasarrufu sağlanacak.

Fatih İlçesi Toplu Temel Atma Töreni

Fatih Belediyesi Hizmet Binası, Şehir Tiyatrosu ve Otoparkı ile Samatya ve Kocamustafapaşa Meydanları Çevre Düzenleme İnşaatı, Atıksu ve Yağmursuyu Kanalı İnşaatı temelleri atılırken Vatan-Haliç-Abdülezel Paşa-Oğuzhan Caddeleri’nin çevre düzenlemesi ve aydınlatma işinin de açılışı gerçekleştirildi.

Lojistik Destek Merkezi Açılış Töreni

Olağanüstü durumlarda İstanbul genelinde ihtiyaç duyulan yiyecek, içecek, battaniye ve çadır gibi acil sosyal talepleri karşılayacak Avrupa’nın ve Ortadoğu’nun en büyük Lojistik Destek Merkezi, 1,5 yıl gibi kısa bir sürede hazır hale getirildi.

Cebeci Spor Kompleksi ve Şehir Parkı Açılış ve Temel Atma Töreni

Özellikle amatör spor kulüplerinin ve çocukların istifade edeceği önemli bir merkez olması düşünülen Cebeci Spor Kompleksi ve Şehir Parkı İstanbulluların hizmetine sunuldu.

İstanbul Sanat Şenliği

"İstanbul Müzikle Buluşuyor" sloganıyla sokak, cadde ve park gibi ortak kullanım alanlarında İstanbullular için mini konserler düzenlendi.

Ümraniye İlçesi Toplu Açılış ve Temel Atma Töreni

Ümraniye Atakent Kültür Merkezi ve 12 semt parkının da aralarında bulunduğu bir dizi yatırımın toplu açılışı yapılırken çok sayıda yatırımın da temeli atıldı.

Beykoz İlçesi Toplu Açılış Töreni

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Beykoz'a yapılan hizmet ve yatırımlar toplu açılış töreniyle hizmete alındı.

Gaziosmanpaşa İlçesi Toplu Açılış Töreni

Gaziosmanpaşa’ya bağlı 4 beldeye su, doğalgaz ve çevre alanlarında toplam 347 milyon TL değerinde yatırım yapıldı.

2.Yıl Basın Toplantısı

Başkan Kadir Topbaş, iki yıllık görev süresindeki hizmetlerini, Harbiye Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen toplantı ile kamuoyuna anlattı.

DATÜB Başkanı Nazmi Ilıcalı ve Beraberindeki Çiftçiler ile Görüşme

11 ilde başlatılan Organik Tarım Projesi'ne katılan ve emeklerinin karşılığını alan 60 çiftçi Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür etti.

"İstanbul Lalesiyle Buluşuyor" Tanıtımı Toplantısı

Etkinlikler kapsamında İstanbul’un çeşitli noktalarına 22 ayrı türde 3 milyon lale soğanı dikildi.

İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti Seçilmesi

AB dışı şehirler sınıfında Ukrayna'nın başkenti Kiev ile yarışan İstanbul, Brüksel'de yapılan jüri toplantısında, 7 kişilik seçici kurul tarafından 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçildi.

Zeytinburnu Lale Bahçesi Açılış Töreni

Zeytinburnu Surdibi'ndeki mezbelelik alan,"Lale Evine Dönüyor" projesi kapsamında, dikimi yapılan 264 bin 220 çiçek ile lale bahçesine çevrildi.

İstanbul Uluslararası Çocuk Festivali

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Gülhane Parkı’nda düzenlenen ‘İstanbul Çocuk Festivali’ne Türkiye’den ve yurt dışından 5 bin çocuk katıldı.

Taksi Şoförlerine Yönelik Kursların Açılış Töreni

AB sürecinde İstanbul’daki taksi şoförlerin bilinçlendirilmesi ile bilgi ve becerilerinin geliştirilmesini amaçlayan eğitimler kapsamında "Kent Kültürü" konusundaki ilk dersi Başkan Topbaş verdi.

Sazlıdere Barajı Çevresinin Ağaçlandırılması Töreni

Küçükçekmece'deki Sazlıdere Barajı'nın çevresinin ağaçlandırılması çalışmalarına ilk ağacın dikilmesiyle başlandı.

"Haydi İstanbul Vapurunu Seç" Kampanyası Basın Toplantısı

İstanbul’un tarihi dokusuna uygun, modern teknolojinin tüm imkanlarına sahip 8 farklı vapur tasarımı, internet üzerinden İstanbulluların beğenisine sunuldu.

Erguvan Şenliği Açılış Programı

Beşincisi düzenlenen “Erguvan Şenlikleri” kapsamında İstanbul Boğazı’nın simgesi olan 30 bin erguvan ağacı dikildi.

Moto GP 2006 Yarışları

Dünyanın en heyecanlı ve önemli motor sporları organizasyonlarından biri olan yarış, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde ikinci kez yapıldı.

10 Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi'nin Toplu Açılış Töreni

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İstanbul’un 10 ayrı ilçesinde 10 Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi hizmete açıldı. Kadın ve Aile Sağlığı Merkezlerinin sayısı 16’ya çıkarıldı.

Adalar'da İlk Doğalgaz Aboneliği Kayıt Töreni

Konforlu, ekonomik ve çevre dostu bir yakıt olan doğalgaz Marmara Denizi’nin altından Adalar’a ulaştırıldı. İlk doğalgaz ateşinin yakıldığı törende, abonelik merkezi’nde ilk abone de alındı.

"Beylikdüzü Cumhuriyet Caddesi Düzenleme Projesi" Ödül Töreni

Yarışmada dereceye girenlere ödülleri İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP)’de düzenlenen törenle verildi.

Mudanya İDO İskelesi'nin Temel Atma Töreni

İstanbul ile Bursa arasındaki yolculuk süresini 75 dakikaya indirecek Güzelyalı-Yenikapı Hızlı Feribot Projesi kapsamında yapılacak iskelenin temeli törenle atıldı.

40 Kavşak ve Yol Açılış ve Toplu Temel Atma Töreni

İstanbul Ulaşımına 116 Çözüm Projesi kapsamında trafikteki tıkanan damarları açmak için 20 yol ve kavşak hizmete girerken 20 yol ve kavşağın da temeli atıldı.

KİPTAŞ Sefaköy Evleri'nin Satış Kampanyası

KİPTAŞ tarafından Küçükçekmece'de yapılan ve kişi başına 14 metrekare yeşil alan düşen Sefaköy Evleri satışa sunuldu.

Hadımköy'de İnşa Edilen Konutların Kura Çekim Töreni

TOKİ işbirliğiyle alt gelir gurubu için Hadımköy’de inşa edilen 432 konutun sahipleri, noter huzurunda yapılan kura çekimiyle belirlendi.

Silivri'de Karla Mücadele Çalışmalarının Yerinde Denetlenmesi ve Köyleri Ziyaret

Silivri’de köy yollarındaki karla mücadele çalışmalarına katılan Başkan Kadir Topbaş, soba zehirlenmesi nedeniyle 3 ferdini kaybeden Altınçekiç ailesine başsağlığı ziyaretinde bulundu.

Akseki Ormanalı Abdullah ve Nerime Turan Huzurevi Açılış Töreni

Kartal Yakacık’taki 84 kişi kapasiteli, deniz manzaralı huzurevi yeniden düzenlenerek 5 yıldızlı bir otel görünümüyle kimsesiz yaşlıların hizmetine sunuldu.

KİPTAŞ Tarafından İnşa Edilecek Konutların Satış Kampanyası

KİPTAŞ tarafından Tuzla, Mimarsinan ve Esenyurt'ta yapılacak 2 bin 456 sosyal konutun satışına başlandı.

Taksim - Kabataş Füniküler Hattı Deneme Sürüşü

Taksim - Kabataş arasındaki yolculuk süresini 110 saniyeye indirecek ve saatte çift yönde 15 bin yolcunun taşınacağı 640 metre uzunluğundaki füniküler sistemde ilk deneme seferi yapıldı.

"Peyzaj Gülü Patent Anlaşması"nın İmza Töreni

Fransa’da üretilen ve 2001 yılından beri İstanbul’da peyzaj alanında kullanılan Meilland güllerinin Türkiye’de üretimi, satışı ve ihracatı konusunda üretici firma Meilland Firması ile Ağaç A.Ş. arasında protokol imzalandı.

Tavukçu Deresi Islah Çalışmaları 1. Kısmının Hizmete Alımı

Bağcılar’da TEM Otoyolu üstü, Matbaacılar Sitesi ve Oto Center Bölgesi’nde yaşanan su baskınlarına son verecek ıslah çalışmalarının 1’inci kısmı tamamlandı.

Şile İlçesi Toplu Açılış Töreni

286 milyon TL değerindeki dev yatırım zinciri kapsamında ilçede ulaşım, su, atıksu, çevre, park ve aydınlatma yatırımlarının bir kısmı tamamlandı, bir kısmının da çalışması başlatıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Karne Şenliği

İstanbul’daki ilk ve orta öğretim kurumlarından başarıyla mezun olan 9 bin öğrenciye karne hediyesi olarak 9 bin bisiklet dağıtıldı.