Fotoğraflarla 15 Temmuz gecesi 19.9.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 15 Temmuz hain darbe girişiminde yaşananları gözler önüne seren ‘Karanlıktan Aydınlığa Meydanların Dili Sergisi’nin açılışına katıldı. Serginin açılında konuşan Başkan Topbaş, 15 Temmuz’da kahramanlık destanı yazıldığını söyledi.

15 Temmuz’un yıl dönümünde Ankara’da AK Parti Genel Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen ‘Karanlıktan Aydınlığa Meydanların Dili Sergisi’, Taksim Metrosu Kültür AŞ Sanat Galerisi’nde İstanbullularla buluştu. AK Parti Genel Merkezi, Çevre Şehir ve Kültür Başkanlığı ve İBB Kültür AŞ iş birliği ile 15 Temmuz hain darbe girişiminde yaşananları gözler önüne seren serginin açılışına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaarslan, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, İstanbul Milletvekilleri Tülay Kaynarca ve İsmet Uçma, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ile vatandaşlar katıldı.

 

“Hiçbir zaman acısı dinmeyecek bir tablonun sergisi…”

Açılışta konuşan Başkan Kadir Topbaş, 15 Temmuz’un geçmişten günümüze yazılan en önemli destanı olduğunu belirtti. Hiçbir zaman acısı dinmeyecek bir tablonun sergisini izlediklerini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “İnsanlık tarihinde benzerine rastlanmayacak bir olay yaşandı. 15 Temmuz kahramanlık destanı yazılan bir tarihtir.” diye konuştu.

 

“15 Temmuz’da mücadele eden herkes gazidir…”

Geçmişten günümüze, Malazgirt’ten Çanakkale’ye bütün şehitlerimizi rahmetle andıklarını dile getiren Başkan Topbaş, “Gaziler haftasındayız ve bu tarih bu zamana denk gelmesiyle bir başka anlam taşıyor. 15 Temmuz’da mücadele içinde olan herkes gazidir.” dedi.

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan da şöyle konuştu: “O hain gecede bir tarafta hain terör örgütü, bir tarafta bu toprakları bizlere vatan yapan ve vatan kalması için mücadelede eden kahramanlar var. Bütün şehitlerimizi aziz hatıraları önünde bir kez daha anıyoruz. Gazi haftasında bu serginin açılışını yapmak bu günü daha anlamlı kılıyor.”

 

AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ise 15 Temmuz’un unutulmaması gerektiğini vurguladı. 15 Temmuz’da milletin elde ettiği zaferin önemine değinen Selim Temurci, “O büyük zaferi hiçe saymak için mücadelesini sürdüren içeride ve dışarıda çok büyük bir kirli ittifak olduğunu görmemiz lazım. Bu sebepten ötürü 15 Temmuz geldi geçti diyemeyiz, İstanbul’da belediyelerimizle bu acıyı unutturmamak, bunu bir istiklal mücadelesi olarak anlatmak için dergiler, kitaplar, sanat faaliyetleriyle gelecek kuşaklara aktarmak için çalışacağız.” diye konuştu.

 

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği sergide bazıları bu anları fotoğraf çekerek ölümsüzleştirdi. Sergi alanını dolaştıktan sonra ay yıldız platformda bulunan hatıra defterini imzalayan Başkan Kadir Topbaş ve Milletvekili Çiğdem Karaaslan vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Köprüde yaşananlar Sanal Gerçeklikle anlatılıyor…

Türk milletinin hain darbe girişimi karşısında yekvücut durduğu 15 Temmuz gecesi yaşananları kare kare gözler önüne seren sergide; pankartlar ve afişler demokrasi nöbetlerinin tutulduğu meydanlarda çekilmiş fotoğraflar bulunuyor. Sergide ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından VR teknolojisi kullanılarak 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yaşananların hatırlanması amacıyla hazırlanan “Sanal Gerçeklik” bölümü yer alıyor. Hain darbe girişiminin yaşandığı gece hayatını kaybeden 249 şehidin fotoğraflarından oluşan ay yıldız platform, serginin en dikkat çekici bölümünü oluşturuyor.