Şile’ye modern engelliler kampı 16.9.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şile’de hayata geçecek olan engelliler kampının inşaatını ziyaret etti. Toplumun her kesiminden vatandaşın tesisten faydalanabileceğini söyleyen Başkan Topbaş, tesisin yılsonunda tamamlamayı planladıklarını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şile’nin Alacalı Köyü’nde inşa edilen İBB Engelliler Kampı’nın şantiyesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Gezide Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ve İBB bürokratları da yer aldı. Çok önemli bir proje olarak gördükleri engeliler kampının yılsonunda tamamlanacağını belirten Başkan Kadir Topbaş, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde Florya’da açtığı engelliler kampını dönemimizde mükemmel hale getirdik. Fakat yetmiyor. Bunun için Şile’de engelliler köyü kurma kararı aldık. 170 dönümlük arazide inşa edilen kamp hizmete alındığında, engelli vatandaşlarımızı aileleriyle birlikte bu modern köyde birer hafta misafir edeceğiz.” dedi.

 

Dar gelirli vatandaşlara hizmet verecek…

Engelliler köyünün özellikle dar gelirli vatandaşlara hizmet vereceğinin altını çizen Başkan Topbaş, sıkıntı içinde yaşam süren engellilere bir soluklanma imkanı sunulacağını söyledi. Kampta her yıl yaz kış 3 bin 500 ailenin misafir edileceğini dile getiren Başkan Topbaş, “Burada konaklamadan, spor tesislerine ve konferans salonuna kadar her türlü imkan var. Altyapısıyla mükemmel tasarlanan kampın etrafı orman ve deniz çok yakınında. Bu tesis yetmeyecek biliyoruz. Arkadaşlarımdan bu kampların sayısının artırılmasını istedim.” diye konuştu.

 

“Cumhurbaşkanımızın izindeyiz…”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belediye başkanlığıyla birlikte engelliler konusunda toplumdaki hassasiyetin arttığını vurgulayan Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “İBB olarak, Cumhurbaşkanımızın her alanda olduğu gibi engelliler konusunda da başlattığı çalışmaları artırarak sürdürüyoruz. Göreve geldiğim 2004 yılından itibaren bir komisyon kurarak, yaptığımız her işin bu komisyondan engellilere uygun oluru alarak projelendirilmesini ve inşaatın da buna göre yapılması şartını koştuk. Yaptığımız bütün eserlerin rampalarıyla, asansörleriyle, giriş-çıkışlarıyla engellilere ve çocuklar, yaşlılar gibi diğer dezavantajlı gruplara uygun olarak yapılmasına özen gösterdik.”

 

40 milyon liraya mal olacak…

Yaklaşık 40 milyon liraya mal olacak Şile Engelliler Kampı’nda konaklama ve idari binaların yanı sıra, konferans ve fitnesss salonu, sergi alanı, yemekhane, kafeterya, cep sineması, at barınağı, kümes hayvanları barınağı, anfi tiyatro, çim bowling salonu, mini golf sahası, futbol, basketbol ve okçuluk sahası, tenis kortu, çocuk oyun alanları ve otopark yer alacak. Tesiste engelliler ve aileleri için her türlü spor imkanın yanı sıra atla ve evcil hayvanlarla terapi programları da uygulanacak.