İstanbul, Bosna Hersekli bürokratları ağırladı 16.9.2017

TBB ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bosna Hersekli belediye başkanlarını İstanbul’da ağırladı. Türk Dünyası Belediyeler Birliği Bosna Hersek Üye Belediyeler Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı Sertifika Töreni’nde konuşan Başkan Topbaş, İstanbul’un başarısını anlattı.

Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Bosna Hersek Üye Belediyeler Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı Sertifika Töreni’ne katıldı. Törende Bosna Hersek’ten 20 belediye başkanı ile İBB bürokratları yer aldı. Başkan Topbaş, Bosna Hersekli belediye başkanlarını, 8 bin 500 yıllık tarihe sahip kıtaların buluştuğu, tarihin çeyiz sandığı İstanbul’da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

 

Yerel yönetimlerin ülkelerin kalkınmasında önemli aktörler olduğunu ifade eden Başkan Kadir Topbaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’da belediye başkanlığı yaptığı için yerel yönetimleri güçlendirdiğinin altını çizdi. Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul’da Cumhurbaşkanımızın açtığı kulvarda, onun vizyonu doğrultusunda hizmet etmeye devam ediyoruz. İstanbul’un her yıl çok daha güzel farklılıklar yaşadığını görmektesiniz.” dedi.

 

“İnsan odaklı hizmet anlayışımız var…”

Dünyanın küreselleşmeyle küçüldüğünü ve bir bölgede olan olayın sadece orda kalmayarak dünyaya dalga dalga yayıldığını belirten Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Hep beraber geleceği hazırlayabilir ve kaynakları doğru kullanabiliriz. Yerel yönetimler olarak bilgi ve deneyim paylaşımı yapabiliyoruz. Reflekslerimiz güçlü olduğu için hemen karar verip uygulamaya geçebiliyoruz. Bütün arzumuz şehrimizde, bölgemizde yaşayan insanların huzur ve mutluluğudur. İnsanların etnik yapılarına ve inançlarına bakmaksızın hizmet veriyoruz. Yerel yönetimler olarak politik kaygılar olmaksızın insan odaklı bir hizmet anlayışımız var.”

 

“İstanbul’a dev yatırımlar yapıyoruz…”

İstanbul’un gelişimine değinen Başkan Topbaş, “Bugün İstanbul’da metroları ve devasa çevre yatırımlarını kendi bütçemizle yapıyoruz. Yenilikçi düşünmeyen, başka şehirleri takip etmeyen hiçbir yönetici geleceğe yürüyemez. Önemli olan parayı, zamanı ve insanı yönetmek. İstanbul’da kendi kaynaklarımızı oluşturduk. Bir belediye başkanının vatandaşlarının ne istediğini, neye ihtiyaç olduğunu önceden bilerek hizmet etmesi lazım. Bu olursa şehirler ve ülkeler gelişir.” diye konuştu.

 

Başkan Topbaş konuşmasına şöyle devam etti: “İstanbul’da yapabileceğimizi söyledik ve söylediğimizi mutlaka yaptık. Çok vaatlerde bulunmak yerine güven vermek, görevini en iyi şekilde yapmak gerekiyor. Belediye başkanı olarak araştırmak, bulmak, bilgi ve deneyim oluşturmak zorundayız. İstanbul’da göreve geldiğimizde otopark değnekçiliğini bitirerek İSPARK diye bir şirket kurduk. Şu anda İstanbul’un tamamındaki birçok otoparkı yönetiyoruz ve bu şirkete 4 milyar avro değer biçiliyor. İşte kaynak… İstanbul’da oluşturduğumuz bilgi ve deneyimi dostlarımızla cömertçe paylaşıyoruz. Dostlarımızla soframızı paylaştığımız gibi bilgi ve deneyimlerimizi karşılıksız paylaşırız. Biz ekmeğimizi paylaştıkça bereketlendiğini bilenlerdeniz.”

 

“Türkiye ve İstanbul dünyaya model…”

Bosna Hersek’e yeniledikleri 45 otobüsü hediye ettiklerini, 15 tane daha göndereceklerini vurgulayan Başkan Topbaş, Afrika’ya 217 otobüs vermeyi programladıklarını ve ekipmanlarıyla birlikte gönderdiklerini söyledi. Başkan Topbaş, atık yönetimi yaptıkları Pencap’ın Pakistan’ın en temiz şehri olduğunun, Lahor’da da 32 kilometre metrobüs hattı kurduklarının ve bir taksi projesi geliştirdiklerinin üzerinde durdu. Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Yakın bir tarihte partimizin yerel yönetimler akademisinde kaynakların nasıl bulunup geliştirileceğine yönelik eğitim vereceğiz. Türkiye ve İstanbul gerçekten dünyaya bir model. İlçe belediye başkanlarımız da çok başarılı. Dev eserler ortaya koymak için karıncalar gibi çalışmak lazım.”