Başkan Topbaş Şile bezini tanıttı 15.9.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şile bezini ve yapılışını basın mensuplarına tanıttı. Şile bezi ipliğinin yoğuruluşundan atölyede dokunmasına kadar geçen aşamalarını anlatan Başkan Kadir Topbaş, Şile bezinin dünyada tanınması ve bilinmesini arzuladıklarını dile getirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şile bezinin yapılışını basın mensuplarına uygulamalı olarak gösterdi. Şile Sahili’nde düzenlenen programda Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, AK Parti Şile İlçe Başkanı İlhan Ocaklı ve köylüler de yer aldı. Şile bezinin ipliğini yoğuran, kaynatan ve denizde yıkayarak kuma kuruması için seren Başkan Kadir Topbaş ve Can Tabakoğlu renkli görüntüler verdi. Başkan Kadir Topbaş, Şile bezinin çok eski bir geçmişi olduğunu, tarihi ve doğal bir ürün olduğunu belirtti.

 

“Hiçbir kimyasal yok…”

Çile halindeki ham ipliği sulu bir hamur içerisine sokarak güçlendirme yapıldığını ve kaynatıldığını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, daha sonra kurumaya bırakılan bezin dokumaya hazır hale getirildiğini söyledi. Şile bezinin en önemli aşamasının bezin Karadeniz’de yıkanması olduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş, “Şile bezinde gördüğünüz renkler tamamen doğal kök boya. Kimyasal hiçbir şey yok. Şile bezinin özelliği, kırışıklığını Karadeniz’deki tuzlardan almasıdır.” dedi. Can Tabakoğlu da Şile bezinin 600 yıllık Türkmen geleneğinden geldiğini ve Osmanlı Dönemi’nden beri Şile’de en doğal şekliye yapıldığını söyledi.

 

“Bebekler için en doğal ürün…”

Şile bezi üretim atölyesini gezen Başkan Kadir Topbaş ve beraberindekiler, tezgahları tek tek gezerek Şile bezinin dokunma aşamalarını inceledi. Şile bezinin dikiminin İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSMEK kurslarında yapıldığını belirten Başkan Topbaş, “Şile bezinden yapılan ürünler çok sağlıklı. İnsanlar geç olmadan Şile’ye gelsin, Şile bezini fark etsin istiyoruz. Bebekler için doğal ürün arayanlara Şile bezinden yapılma ürünleri tavsiye ediyorum.” diye konuştu.

 

“Şile’ye 13 yılda 1 milyar 650 milyon liralık yatırım…”

Daha sonra Şilelilerle biraraya gelen Başkan Kadir Topbaş, AK Parti İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti. Başkan Topbaş’a Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ve Şile AK Parti İlçe Başkanı İlhan Ocaklı da eşlik etti. Burada vatandaşlara hitap eden Başkan Topbaş, göreve geldiklerinden bu yana İstanbul’un her ilçesine yatırım ve hizmet götürdükleri gibi Şile’de de birçok projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Şile’nin köylerine kadar su, doğalgaz ve yol getirdiklerini hatırlatan Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Bugüne kadar Şile’ye tahmin edilemeyecek yatırımlar yaptık. Yeterli görmüyoruz, devam ediyoruz. 13 yılda Şile’ye 1 milyar 650 milyon lira yatırım yaptık. Beraberce Türkiye’nin geleceğini hazırlıyoruz.”

 

Şile ilçesinin Şile beziyle markasını dünyada tekrar hak ettiği noktaya taşımaya başladığının altını çizen Başkan Kadir Topbaş, dünyanın sağlıklı bir yaşam için tercih edilecek bu kumaşı bilmesini ve tanımasını arzu ettiklerini belirtti. Şile için öteden beri düşündükleri Şile Değirmeni projesinin Koruma Kurulu’ndan geçtiğini müjdeleyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “İnsanlar Şile Değirmeni’nden gelip un almak, ekmek almak ve kahvaltı yapmak için Şile’yi yaz kış tercih edecekler. İnşallah metroyu bitirdiğimiz zaman da daha kısa mesafe ile İstanbul’un her yerine erişeceksiniz. Meydanda bir düzenleme var, altında otopark üstü çarşı. Limanda da aynı şekilde çalışmalar yürütülüyor. Hizmet bizim işimiz. Sizi arkamızda gördüğümüz müddetçe daha fazla iş yapma arzumuz daha da gelişiyor.”