Dünyanın en modern tesisi için imzalar atıldı… 14.9.2017

İstanbul’un geleceğini aydınlatacak Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi’nin inşaatı için imzalar atıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1 milyon 500 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak tesisin 2020 yılında hizmete alınacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’a günlük 3 bin ton kapasite ile hizmet verecek evsel atık yakma ve enerji üretim tesisi kazandırıyor. Türkiye’nin ilk evsel atık yakma tesisi olan Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi için imzalar atıldı. Saraçhane’deki belediye binasında düzenlenen imza törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Japon Hitachi Zosen İnova Şirketi CEO’su Franz Josef Mengende, Makyol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Çebi, İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ile İBB Genel Sekreter Yardımcıları Çağatay Kalkancı, Mevlüt Bulut ve Nihat Macit katıldı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ulaşımdan sonra en büyük yatırımları çevreye yaptıklarına dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, “Yatırım bütçemizin yüzde 21’ini çevre yatırımlarına ayırıyoruz. Çevreye özellikle hassasiyet gösteriyoruz. Bu sayede İstanbul’un ekolojisi yeniden kendine geliyor. Aktif yeşil alanlarımızı yüzde 100’e yakın artırdık. 10 milyon ağaç diktik. Duvarlarda bile çiçekler açtırdık.” dedi.

 

“Dünyanın en modern tesisi…”

Türkiye’nin bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,1 büyüme gösterdiğine değinen Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 12 milyar dolarlık bütçesini önümüzdeki yıl yüzde 15’in üzerinde artırmayı planladıklarını söyledi. İstanbul’da yapılan yatırımların ülke ekonomisine ve istihdama önemli katkı sağladığını ifade eden Başkan Topbaş, “Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi’nin dünyanın en modern, Avrupa’nın ise en büyük evsel atık yakma ve elektrik üretme tesisi. İstanbul’da günde 17 bin 500 ton çöp toplanıyor. Toplan bu çöpün bertaraf edilmesi için ciddi alanlara ihtiyaç ortaya çıkıyor.” diye konuştu.

 

“Tesis 2020’de hizmete alınacak…

Tesisi 2020’de hizmete almayı planladıklarını belirten Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Günlük 3 bin ton kapasiteli bu tesis, çevreye hiçbir şekilde kirlilik vermeyecek ve yaktığı çöpten 1,5 milyon kişilik nüfusun evsel elektrik ihtiyacını karşılayacak. Avrupa Yakası’nın günlük çöpünün yüzde 25’ini burada bertaraf etmiş olacağız. Sera gazlarını ortadan kaldıracak tesisin çatısında güneş panelleri bulunuyor. Bir taraftan çöpü bertaraf ederken elektrik enerjisi üreten ve yılda 1 milyon ton karbondioksit salınımını ortadan kaldıracak olan müthiş bir çevre projesi. 2 milyar 638 milyon lira maliyetli bu tesis kenti kurtaracak dev bir proje. Dünyada son teknolojiyle yapılan en ileri model olacak bu tesisin arkasının gelmesi gerekiyor. Çünkü İstanbul’un nüfusu ve çöp atığı sürekli artıyor. Bu devasa tesisi kendi bütçemizden yapıyoruz ve işletmesini de İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak biz yapacağız.”

 

Yerli üretimin destekleneceği tesiste, saatte 77 MWh güçte elektrik enerjisi üretilecek. Böylece Türkiye’nin enerji açığının giderilmesine katkı sağlanacak. Tesis ile yaklaşık 100 ha’lık depolama alanı tasarrufu sağlanacak. Son teknolojinin kullanılacağı tesiste, emisyon değerleri AB limitlerinin altında olacak.