2017 - 2018 Adli Yılının açılışı gerçekleştirildi 5.9.2017

2017 - 2018 Adli Yıl Açılış Töreni, İstanbul Adalet Sarayı’nda düzenlendi. Programa İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.

2017 - 2018 Adli Yıl Açılış Programı, İstanbul Adalet Sarayı’nda düzenlenen törenle yapıldı. Açılış Töreni’ne İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İstanbul Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu ve uğradığı silahlı saldırıda şehit edilen Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın babası Hakkı Kiraz da katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

 

Açılış konuşmasını yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, yeni adli yılın ülkeye, millete ve tüm insanlığa adalet, huzur, barış, sağlık ve mutluluk getirmesini diledi. Başsavcı Fidan, geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden meslektaşları ile hain terör saldırılarıyla şehit olan başta Savcı Mehmet Selim Kiraz olmak üzere güvenlik güçleri ve 15 Temmuz darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden vatandaşlara da rahmet diledi. Başsavcı Fidan, “Cumhuriyet savcılarının görev ve yetkileri, sadece kişilerin birbirleri aleyhine işledikleri suçların soruşturulmasından, isim ve yaş tahsisi davalarının takibinden ya da noter ve icraların denetlenmesinden ibaret değildir. Cumhuriyet savcıları bu görevlerinin yanında, milletten aldıkları yetki uyarınca, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ulusal ve uluslararası yararlarına, milli güvenliğine ve anayasal düzenine yönelik her türlü girişimin soruşturmasını etkin biçimde yürütmek ve sorumlularını mahkeme önüne çıkarmakla yükümlüdür. Yasa koyucunun verdiği bu yetki, beraberinde ağır bir sorumluluğu da getirmektedir. İçerisinde yaşadığımız ve başat konumda bulunduğumuz coğrafyada yaşayan kardeş halkların bugünkü can yakıcı durumu sorumluluklarımızı daha da artırmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ulusal ve uluslararası güvenliği ve anayasal düzeni, her türlü ideolojik bakış açısının, felsefi altyapının, siyasi düşüncenin ve fikri mülahazanın üstündedir.” dedi.