Başkan Topbaş’tan Saraybosna gezisi 24.8.2017

İstanbul ile Saraybosna arasında ‘Kardeş Şehir’ ilişkisi kurulmasının 20’nci yılı dolayısıyla Saraybosna’da İstanbul Kültür Günleri düzenlendi. Etkinliğe katılmak için Saraybosna’ya giden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş şehri gezdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul ile Saraybosna arasında ‘Kardeş Şehir’ ilişkisi kurulmasının 20’nci yılı dolayısıyla düzenlenen İstanbul Kültür Günleri etkinliğine katıldı. Başkan Topbaş, etkinlik öncesi Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da bulunan merhum Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in mezarını ziyaret etti. Kovaçi Şehitliği’ndeki kabir ziyaretine Saraybosna Belediye Başkanı Abdullah Skaka ve Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç da eşlik etti. Başkan Kadir Topbaş’ın Saraybosna gezisinde mevkidaşı Skaka ve eşi Amina Dejkovic, T.C. Bosna - Hersek Büyükelçisi Haldun Koç ve eşi Pınar Koç, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren, İETT Genel Müdürü Arif Emecen, İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, İBB Başkan Danışmanları Mehmet Duman ve Erman Tuncer de yer aldı.

 

Gezi sırasında Saraybosna’nın gelişmesini memnuniyetle karşıladıklarını ve şehrin gelişmesi için bundan sonra da her türlü desteği vermeye devam edeceklerini söyleyen Başkan Topbaş, 15 Temmuz’daki hain darbe girişiminde Bosna-Hersek’in Türkiye’deki seçilmiş hükümete büyük destek verdiğini hatırlattı. Saraybosna Belediye Başkanı Skaka da “Dünyada bütün ayaklanmalarda halk iktidara karşı ayaklanır. Türkiye’de halk iktidarını, devleti korumak için sokaklara çıkarak ayaklandı. Bu dünya tarihinde bir ilktir.” dedi.