Saraybosna’da İstanbul rüzgarı 25.8.2017

İstanbul ile Saraybosna arasında ‘Kardeş Şehir’ ilişkisi kurulmasının 20’nci yılı dolayısıyla Saraybosna’da İstanbul Kültür Günleri düzenlendi. Etkinliğe katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bosna Hersek ile Türkiye arasından tarihten gelen derin bağlar bulunduğunu ifade etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul ile Saraybosna arasında ‘Kardeş Şehir’ ilişkisi kurulmasının 20’nci yılı dolayısıyla düzenlenen İstanbul Kültür Günleri etkinliğine katıldı. Etkinlikler Başkan Kadir Topbaş ve Saraybosna Belediye Başkanı Abdullah Skaka’nın Vijecnica Kütüphanesi’nde “İstanbul” konulu fotoğraf sergisini açmasıyla başladı. İstanbul Kültür Günleri kapsamında Saraybosna’daki İzzetbegoviç Parkı’nda da etkinlikler düzenlendi. İBB Mehteran Takımı ve Emel Sayın’ın konser verdiği etkinliklere Saraybosnalılar yoğun ilgi gösterdi. Konser sonrasındaki havai fişek gösterisi de ilgiyle izlendi. Başkan Kadir Topbaş, yaptığı konuşmada Bosna Herseklilerle duygu, gönül, anlayış ve dostlukların bir olduğunu belirterek 20 yıl önce belediye başkanlığı yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı protokolle Saraybosna ve İstanbul’un kardeş şehir olduğunu vurguladı.

 

“İki ülke arasında derin bağlar var…”

Türk halkının her zaman Bosna Herseklilerin yanında olduğunu ifade eden Başkan Kadir Topbaş, iki halkın acıları ve mutlulukları birlikte paylaştığını dile getirdi. Bosna Hersek ile Türkiye arasından tarihten gelen derin bağlar bulunduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “Bosna ile ortak bir kader paylaşıyoruz. Tüm dünya insanları da geleceğe birlikte yürümek zorunda. Mutluluğu kendi ellerimizle oluşturabiliriz. Tüm insanlığı barışa, huzura davet etmek zorundayız.” diye konuştu. Kültürel değerler paylaşıldığında mutlulukların da artacağını belirten Başkan Topbaş, Saraybosna’da kendini evindeki kadar rahat hissettiğini söyledi.

 

Bir insanın asıl servetinin dostları olduğunu ve aynı şeyin şehirler için de söylenebileceğini ifade eden Saraybosna Belediye Başkanı Abdullah Skaka da iki şehrin kardeş oluşunun 20’inci yılını beraber kutlamanın mutluluğunu yaşadığının altını çizdi. Kültürün insanları birbirine bağlayan en derin unsur olduğunu dile getiren Skaka, İstanbul Kültür Günleri kapsamında yapılacak etkinliklerin Saraybosna'da bulunanları iyi ve güzel hissettireceğini dile getirdi.

 

İBB Başkanı Kadir Topbaş, senaryosunu Gazeteci Ahmet Tezcan’ın yazdığı ve çekimleri Saraybosna’da devam eden “Aliya” dizisinin setini de ziyaret etti. Bosna-Hersek Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in hayatını konu alan film hakkında bilgi alan Başkan Topbaş, set ekibiyle sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.