Beşiktaş’ta ortaya çıkan tarih… 29.8.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kabataş - Beşiktaş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı’nın Beşiktaş İstasyonu’nda gerçekleştirilen arkeolojik kazı çalışmalarını inceledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, basın mensuplarıyla birlikte Kabataş - Beşiktaş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı’nın Beşiktaş İstasyonu’nda devam eden arkeolojik kazı çalışmalarını inceledi. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Zeynep Kızıltan’dan yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Kadir Topbaş, 2016 yılında başlayan arkeolojik kazı çalışmalarını bu yılsonunda tamamlamayı planladıklarını söyledi. Başkan Topbaş, kazı çalışmalarının, 3. No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun önerisi doğrultusunda Arkeoloji ve Müzeler Müdürlüğü’nün nezdinde ve İstanbul Üniversitesi’nin bilimsel desteğiyle devam ettiğini belirtti.

 

“Her yatırımda tarihin izlerine rastlıyoruz…”

Yenikapı Metro İstasyonu inşaatı sırasında 8 bin 500 yıllık geçmişe erişildiğini hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu: “Yenikapı kazısına başlamadan önce kentin 4 bin yıllık tarihinden bahsediliyordu. Ama 8 bin 500 yıllık bir iz ortaya çıktı. Yenikapı’yı bir Müze İstasyon haline getirecek proje şu anda ihale aşamasında. Benzerleri dünyanın değişik yerlerinde var. Ama bizim tarihimiz kadar eski olanı yok.”

 

“Milattan önce 1200’e uzanan tarihi derinlik…”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin dünyada bu denli arkeolojik çalışma yapan tek yerel yönetim olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, Beşiktaş’taki arkeolojik kazının maliyetinin şu ana kadar 10 milyon lirayı bulduğunu söyledi. Beşiktaş kazı alanının 1.900 metrekarelik metro istasyonu alanına denk geldiğini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Burası açık kazı yapmak suretiyle metro istasyonu yapacağımız bir alandı. Arkeolojik kazı 800 metrekarelik bir alanı kapsıyor. Katmanlarında 19. yüzyıl ve günümüzden de izler var. Ama biraz alta indiğimizde milattan önce 1200 - 800 dönemindeki erken demir çağına ait bulgulara erişmiş bulunuyoruz.” dedi.

 

Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Geçmişte İstanbul Boğazı’nın bir Haliç şeklinde iç noktalara doğru girdiğini düşünürsek bu bölge bir dere yatağı ağzı olabilir. Mevcut yapıların altına doğru balıkçı köyleri tarzında bir yerleşim de olabilir. İstanbul Boğazı’nın kenarlarında bunu yer yer görmekteyiz. Burada mezarlar bulundu ve Erken Demir Çağı’na ait izler var. Buradaki bulgular bize önemli sonuçlar verecek. Üst katmanlarda Osmanlı Dönemi’nden eski tramvay deposunun raylarını görüyoruz. Daha aşağıda mezar katmanları var. Bir iki noktada da Osmanlı Dönemi’nde açılmış kuyular var.”