“İstanbul’da kıpırdanırsak Türkiye’de şahlanırız…” 20.8.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte AK Parti Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı’na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul’da kıpırdanırsak Türkiye’de şahlanırız.” dedi.

AK Parti Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada sorumluluklarının tüm Türkiye’yi, tüm bölgeyi, tüm dünyayı içine alacak şekilde genişlediğini ifade etti. İstanbul’un en büyük enerji ve moral kaynağı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul’da kıpırdanırsak Türkiye’de şahlanırız. Avrupa Birliği üyesi 28 ülkenin 20’sinden daha büyük durumda bulunan, tarihi ve coğrafi konumuyla benzersiz bir şehir olan İstanbul, sadece Türkiye değil, bölgemiz ve dünya için de önemlidir.” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ideal siyasetçinin oturduğu koltuktan güç alan değil, koltuğuna güç katan kişi olduğunu söyledi.  

 

“Batı’yla görüşmelerimizi dünyanın önünde yapıyoruz…”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Parti teşkilatlarımızda yaptığımız toplantılarda, tüm milletimizin gözü önünde konuşuyor, tartışıyor, mesajlarımızı ifade ediyoruz. Aynı şekilde dünya ve ülke meseleleriyle ilgili konularda da gerektiği her durumda görüşlerimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz. Batı’yla ne konuşmamız gerekiyorsa kapıların arkasında değil, milletin önünde, dünyanın önünde konuşuyoruz.”

 

“Türkiye’nin geleceğini hazırlıyoruz…”

Başkan Kadir Topbaş da konuşmasında Türkiye’nin geleceğini hazırlamanın gururunu yaşadıklarına değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Artık zamanla değil aktif zamanla siyaseti yeğlediğini’ ifade eden Başkan Topbaş, “Siyaseti uzun soluklu bir yolculuk olarak ifade ettiniz. Değerlerimizin sorumluluğu omuzlarımızda olarak, 14 Ağustos 2001’de bu topraklara bir tohum düştü. Öyle bir tohum ki derinliklere kadar uzanarak geçmişimizin çınar ağaçlarının kökleriyle buluştu. Sayın Cumhurbaşkanım, AK Parti ile milletimizin hayatına ve demokrasisine nefes aldırdınız. Milletimiz de taşranın ayak sesleri denen bu kutlu yürüyüşü 3 Kasım 2002’de tescilledi. Bu yürüyüşe değişik entrikalarla engel olmak isteyenler, bütün oyunlarının boşa çıktığını gördü. Bu hareketten endişe duyan iç ve dış mihraklar, her türlü oyunlarını acımasızca ortaya koydu.” diye konuştu.  

 

“AK Parti, milletimizin duasıdır…”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’yi hak ettiği yere taşımak için gerektiğinde diplomatik nezaket kurallarını bir tarafa bırakarak doğruları haykırdığının ve maskeleri düşürdüğünün altını çizen Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanım; ‘Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ dediniz. Birlik ve beraberliğe, kardeşliğe ve istikrara sahip çıkmayı öğrettiniz. Yunus Emre’nin aşkıyla, Şeyh Edebali’nin tevazusuyla, Mevlana’nın hoşgörüsüyle yoğrulmuş bir milletin evlatlarıyız. AK Partimiz, geçmişten geleceğe kadim medeniyetler köprüsü; milletimizin duasıdır. Siyasette, ‘Ben ne olacağım?’ diyenler hem kendini hem partisini bitirdi. Ülkem ve partim diyenler, serden geçenler, umutların meşalesini taşıdılar.”

 

“Rutin yaşam tarzının dışına çıkmalıyız…”

Cumhurbaşkanlığı siyasi sisteminin Türk siyasi hayatının dönüm noktası olduğunu dile getiren Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “Huzur içerisinde yaşamak ve hayırla yad edilmek istiyorsak, rutin bir yaşam tarzının dışına çıkmak zorundayız. İki günümüz birbirine eşit olmamalı. Bu ülkenin insanları ve toprakları için daha neler yapabileceğimizi düşünerek sorumluluklarımızı yerine getirmek zorundayız. Her gün daha ileri gitmenin heyecanını taşıyarak daha nice kongrelerimizde ülkemiz için çok önemli adımlar atacağız.”