Hasanpaşa Gazhanesi yeniden hayat buluyor 21.8.2017

1993 yılında kapanan Hasanpaşa Gazhanesi, Enerji Müzesi ve Kültür Merkezi haline dönüştürülüyor. Gazhanedeki çalışmaları yakından inceleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, müzenin yeryüzündeki enerjinin günümüze kadar geçirdiği evrimleri yansıtacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Enerji Müzesi ve Kültür Merkezi’ne dönüştürülen Hasanpaşa Gazhanesi’nde çalışmaları inceledi. İnceleme gezisi sonrası basın mensuplarına bilgi veren Başkan Topbaş, yapılan çalışma ile birlikte Hasanpaşa bölgesinin değer kazanacağını vurguladı. Tarihi tekrar ayağa kaldırdıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Koruma, kullanma dengesini kurmak suretiyle geçmişte İstanbul’un hava gazı dediğimiz gaz üretme tesislerinden biri olan Hasanpaşa Gazhanesi’ne yeni fonksiyonlar veriyoruz.” dedi.

 

“Tarihe saygı gösteren ecdadın mensuplarıyız…”

“Bir kente yeni değerler kazandırırken eski değerleri de koruyarak günümüze kadar getirmeyi becerebilmiş bir milletin bireyleriyiz.” diyen Başkan Topbaş, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu kente yerleştiğimiz 1453’ten itibaren, medeniyet izlerimizi ortaya koymuşuz. Birçok eserler vermişiz. Ama eserler verirken diğer eserleri de korumuşuz, hassasiyet ve saygı göstermişiz. Atina’daki Akrapol Müzesi’nin açılışına gittiğimde oradaki belediye başkanına ‘400 yıl Osmanlı idaresinde kalan Yunanistan ve Atina’da Akrapolis’teki heykellerin hiçbirine dokunmamışlar bozmamışlar ki bugün bu müzede sergileyebiliyorsunuz.’ dedim. Tarihe böyle bir saygı gösteren bir ecdadın mensuplarıyız.”

 

“İstanbullular için kültür dokusu oluşturuyoruz…”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı dönemiyle başlayan kültürel değerleri tekrar ayağa kaldırma hamlesine devam ettiklerini belirten Başkan Topbaş, çok sayıda eserin restorasyonunun yapıldığını ve yenilendiğini söyledi. Hasanpaşa Gazhanesi’nin de 1993 yılından sonra kullanılmaz hale geldiğini hatırlatan Başkan Topbaş, yapılan restorasyon çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi: “Bölgenin kültürel değerini ortaya çıkarıyoruz. Hasanpaşa Gazhanesi 1891’de kurulmuş, 1945 yılında İETT’ye geçmiş ve 1993’te kapatılmış. Biz konuyla ilgili bir çalışmaya girdik ve takriben 87 milyon TL’lik bir yatırım öngördük. Ciddi bir yatırım, doğru bir iş. Çünkü İstanbullulara önemli bir kültür dokusu, adası oluşturuyoruz. Burada enerji laboratuvarı müzesi diyebileceğimiz bir müze yaparak yeryüzündeki enerjinin günümüze kadar geçirdiği evrimleri yansıtacağız.”

 

Konuşmaların ardından restorasyonu devam eden bir binanın duvarında raspa yapan Başkan Topbaş, Hasanpaşa Gazhanesi restorasyonunun proje danışmanı Prof.Dr. Afife Batur ile inşaat alanını gezdi.

 

Restorasyon sonrasında Enerji Müzesi ve Kültür Merkezi’nde

·         Enerji Sistemleri Müzesi ve Bilgi Tüneli

·         Uluslararası sergi salonu

·         Açık pazar yeri

·         Atölye

·         300 kişilik çok amaçlı gösteri salonu

·         Çocuk bilgilendirme evi

·         3 adet cep sineması

·         40 kişilik 3d sinema

·         Fuaye alanı

·         Kütüphane

·         Seyir terası

·         Restoran ve kafeterya

·         300 araç kapasiteli otopark yapılacak.