İBB, 7 kurban satış ve kesim merkezi ile İstanbulluların hizmetinde… 18.8.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Alibeyköy Kurban Satış ve Kesim Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, basın mensuplarıyla birlikte Alibeyköy Kurban Satış ve Kesim Merkezi’nde incelemelerde bulundu. İstanbulluların ve İslam aleminin Kurban Bayramı’nı tebrik eden ve bayramın barış ile huzur getirmesini dileyen Başkan Kadir Topbaş, 2004’te göreve geldiklerinde kurban ibadetinin hijyenik ortamlarda usulüne uygun kesilmesini sağlamak amacıyla kurban kesim noktaları oluşturduklarını söyledi. Vatandaşların kurban ibadetini en güzel şekilde yapması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü tedbiri aldıklarını ve kurban kesim noktalarıyla her türlü desteği verdiklerini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Kurban kesimi konusunda geldiğimiz nokta başarılı. Şu anda İstanbul genelinde 4’ü Avrupa, 3’ü Anadolu Yakası’nda olmak üzere toplam 7 kurban satış ve kesim merkezimiz var. Bu sene toplam 224 bin metrekare alanda 12 bin büyükbaş, 2 bin civarında küçükbaş hayvan alıcılarını bekliyor. Kesimlerde aynı noktada dini vecibelere uygun ve modern bir şekilde yapılıyor.” diye konuştu.

 

Bu modern kesim alanlarında çevre kirliliği, hastalıklar ve kötü görüntüler ortaya çıkmadan kurban kesme ibadetinin gerçekleşebildiğine dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak kurban hazırlıkları ve kesimi konusunda ilçe belediyelerine de deste verdiklerini, kırsal bölgelerde de vakıf ve derneklere destek olduklarını belirtti. Başkan Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Vatandaşlarımızdan da bu vecibeyi yerine getirirken hassasiyetle davranmasını, hayvanlara iyi muamele etmesini bekliyoruz. 15 milyonluk bir şehirde kuran kesim noktaları oluşturmak ve insanlarımızı eski alışkanlıklarından vazgeçirmek çok kolay değil. İstanbul’un tamamına yetmiyoruz belki ama çok önemli bir noktaya geldik. Kurban satış ve kesim merkezlerimizde temizliğe çok önem veriliyor. Hayvanların altları sürekli temizleniyor, yemleri veriliyor. Hiçbir koku ve kötü görüntü yok. Kurban satışı yapanlar da daha önce çok kötü şatlardayken, bu tesislerde hijyenik ortamda hizmet veriyorlar.”

 

Konuşmasının ardından basın mensuplarına Alibeyköy Kurban Satış ve Kesim Merkezi’ni gezdirerek bilgiler veren Başkan Kadir Topbaş, usulüne uygun ve modern hayvan kesiminin nasıl gerçekleştiğini uygulamalı olarak adım adım gösterdi.