Olası İstanbul depremine karşı tedbirler alınıyor… 17.8.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “17 Ağustos Depremini Anma Programı ve Güvenli Yaşam Paneli”ne katıldı. Türkiye’nin deprem kuşağında yer aldığını hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “Depremle birlikte yaşamak bu şehrin bir gerçeğidir. Ancak depremin acılarını yaşamak kaderi olamaz, olmamalı” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Valiliği, AFAD ve Türk Kızılayı’nın himayelerinde Conrad Otel’de “17 Ağustos Depremini Anma Programı ve Güvenli Yaşam Paneli” gerçekleştirildi. Panele İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, İstanbul Valisi Vasip Şahin, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık ile birlikte çok sayıda yetkili isim katıldı. Panelde, 17 Ağustos Depremi’nde hayatını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu ve 17 Ağustos depreminden karelerin yer aldığı dia gösterisi yapıldı.

 

“17 bin insanımızı depremde yitirdik…”

Türkiye’nin deprem kuşağında yer alan bir ülke olduğunu ve 17 Ağustos’un, acıların tazelendiği bir gün olarak hafızalarda yer ettiğini belirten Başkan Topbaş, “İstanbul’da 50, 200 ve 100 yıllık periyotlarda ciddi depremler olmuş. Tüm bu depremler İstanbul’un hafızasında. Yine hepimizin şahit olduğu 1999 Marmara ve Düzce depremleri, deprem gerçeğini acı bir şekilde bizlere hatırlattı. O gece 17 bin insanımızı depremde kaybettik. Binlerce insanımız yaralandı, binlerce bina yıkıldı. Depremle birlikte yaşamak bu şehrin bir gerçeğidir. Ancak depremin acılarını yaşamak kaderi olamaz, olmamalı. Deprem neticesinin insanımız ve şehrimiz için bir afete dönüşmemesi bizim elimizde. Şehirlerin doğal afetlere karşı mukavemetini artırmak, risk yönetimlerini devreye sokmak, alınabilecek en etkin tedbirlerin başında geliyor.” dedi.

“17 Ağustos depreminden dersler çıkardık…”
Yaşanan büyük deprem felaketinden sonra yeni bir afet anlayışı benimsediklerinin altını çizen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Muhtemel İstanbul depremine karşı her alanda hazırlıklarımız sürüyor. Bilimsel veriler ışığında iki ayaklı projemiz sürüyor; depreme hazırlık ve kentsel dönüşüm deprem master planımız hazır. Deprem odaklı dönüşüm çalışmaları başlattık. Önemli projelerin başında kentsel dönüşüm projeleri geliyor. Kentsel dönüşümü şehrin DNA’sını değiştirmek olarak da görebiliriz. Sadece yeni ve güçlü binalar yapmakla kalmıyor; tamamen farklı bir kent mantığını hayata geçiriyorsunuz. Kartal, Maltepe, Zeytinburnu, Küçükçekmece, Beyoğlu, Esenler, Fatih’te kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirdik. Pek çok yerde bu çalışmalarımız devam ediyor. Kentsel dönüşüm bir yıkım değil, kentin geleceğine yapılan yatırımdır.”

Türkiye’de 7 milyonun üzerinde depreme dayanıksız bina olduğunun üzerinde duran Başkan Topbaş, “Bizler uzun yılların ihmalini, birikmiş sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Kaçak ve ruhsatsız binalarla mücadele ettik. Binlerce yıkım yaptık. Bina taramaları yaparak depreme dayanıklılıklarını tespit ettik. Binlerce konut teslim ettik. Deprem riskini en aza indirgemek adına topyekün mücadele etmeliyiz.” diye konuştu.

“Afet öncesi alınacak tedbirler en doğru tedbirlerdir...”
İstanbul’da 50 - 60 yıl önce sanayileşme sürecinde kırsaldan göçler başladığı dönemki plansızlığın sonuçlarına dikkat çeken Başkan Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Yapı tarzına riayet edilmediği zaman başka sonuçlar ortaya çıkıyor. Doğayı iyi tanımanın, bilim ve teknolojiye uygun çalışma yapmanın önemi bir kez daha anlaşılıyor. Afet öncesi alınacak tedbirler en doğru tedbirlerdir. Sonrasında yaptığınız müdahaleler de önemli ama önemli olan öncesi atılacak adımlardır. Bunu dikkate aldığınız zaman minimize edebilirsiniz. Doğru yerlere yerleşim alanları kurabilir, yaşam alanlarını değiştirebilirsiniz.”

“Ev alırken sadece mutfak ve balkonuna bakmayın…”
Başkan Topbaş birey olarak da depreme hazırlıklı olunması gerektiğini vurgulayarak vatandaşlara şu uyarıyı yaptı: “Vatandaşlarımız bir ev, bir daire alırken mutfağına ve balkonuna bakıp karar vermesinler. O evin bulunduğu ilçe belediyesine girip almayı düşündükleri evin depreme dayanıklı olup olmadığı bilgisini alsınlar. Bu bir otokontrol sistemidir. Bu aynı zamanda müteahhitleri de yönlendirecektir. Bu depreme karşı mücadeleye ciddi katkı sunacaktır.”

“Olası bir durumda 156 noktada Çadırkent kurulabilecek…”

Olası İstanbul depremi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ciddi tedbirler aldıklarına ve yaşanacak olumsuz bir durumdan sonra da İstanbulluların barınabilmeleri için ortamlar hazırladıklarına değinen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “İstanbul’un 156 noktasında Çadırkent kurma imkanımız var. 1 milyon 116 bin insanın burada barınabilmesi demek. Buralara devlet binaları, spor salonları da dahil değil.”