Metrobüs 24 saat hizmet veriyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kent trafiğini önemli ölçüde rahatlatan Metrobüs Hattı’nda İstanbullularla birlikte yolculuk yaptı. Dünyada 24 saat esasına göre çalışan başka bir ulaşım sistemi olmadığını belirten Başkan Kadir Topbaş, “Metrobüs hem dünya hem Türkiye için önemli bir model oldu” dedi.

Türk – Japon yılı kardeşliği pekiştirdi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Kiyoshi Arakı’yı makamında konuk etti.

Başkan Topbaş Tahran'da ulaşım yatırımlarını inceledi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Başkanı Kadir Topbaş, UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ‘na katılmak için İran’ın başkenti Tahran’a gitti.

Büyükşehir’den Sancaktepe’ye büyük yatırımlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentin bir ucundan diğerine yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. İstanbulluların yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik yatırımlar kapsamında, İstanbul’un yeni ilçelerinden Sancaktepe’nin çehresini değiştirecek, Sefa Tepesi Rekreasyon Alanı ile Osmangazi Caddesi Alt Geçidi ve Bağlantı Yolları’nın temeli törenle atıldı.

Başkan Topbaş: “Şehirler kalkınmanın merkezi”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da görev yapan 54 ülkenin başkonsolosuyla Emirgan’daki Beyaz Köşk’te kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Başkan Topbaş, günümüzde ülkelerin kaderlerinin birbirine bağlı olduğunu belirterek herkesin aynı gemide olduğunu söyledi.

İstanbul BM’nin bölgesel merkezi olma yolunda

BM Ofisi’ni ziyaret eden Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un dünyanın kararlarının alındığı bir merkez olmasını çok önemsediklerini belirterek “İstanbul’da dünya kanatlarınızın altında” dedi.

Başkan Topbaş: “Yeniliğe en açık belediyeyiz.”

Yeniliğin yıldızlarını buluşturan Türkiye İnovasyon Konferansı’nda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un dünyada yeniliğe en açık ve teknolojiyi en iyi kullanan belediye olduğunu söyledi. Başkan Topbaş, “Gelişime açık yönüyle İstanbul, yakın gelecekte dünyanın merkezi olacak” dedi.

Kentsel dönüşüme örnek olacak

Silivri’de Bolluca Deresi Islah Projesi kapsamında dere yatağına yapılmış binalar kamulaştırılarak yıkılıyor. Çalışmaları yerinde inceleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, çalışmanın kentsel dönüşüme de örnek olacağını söyledi.

Silivri’ye kolej standartlarında ilköğretim okulu…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, eğitim yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. KİPTAŞ tarafından Silivri’de yapılan kolej standartlarındaki Abdülezel Paşa İlköğretim Okulu, görkemli bir törenle eğitime açıldı.

Türk kadını siyasette daha aktif olmalı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişinin 77’nci yıldönümünde Ak Parti İstanbul Kadın Kolları Başkanlığı tarafından düzenlenen etkinliklere katıldı. Başkan Topbaş, Türk kadınlarından siyasette daha güçlü ve daha aktif olmalarını istedi.

2012 Avrupa Spor Başkentliği bayrağı İstanbul’da

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2012 Avrupa Spor Başkentliği bayrağını Brüksel’de teslim aldı. Başkan Topbaş İstanbul’a dönüşünde yaptığı açıklamada, “Bir taraftan İstanbullular adına dünya da İstanbul’u temsil ediyorum, Türkiye’yi temsil ediyorum, diğer taraftan da büyük organizasyonların belgelerini bayraklarını bu kente getiriyorum ve taşıyorum” dedi.

İstanbul’da engeller kalkıyor…

Dünya Özürlüler Haftası’nda İstanbul’da düzenlenen etkinlikler, engellilerin, imkan verildiğinde neler yapabildiklerini bir kez daha gösterme fırsatı sundu. Başkan Kadir Topbaş, engellilere 3 bin yeni otobüs müjdesi verdi.

Esenler’de ‘Deprem Dönüşüm’ çalışmaları başladı

Esenler’de deprem dönüşüm sürecinde kullanılacak konutları basın mensuplarına tanıtan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Bu sorunu devletin şefkat elini uzatarak beraberce çözmek istiyoruz. Deprem sonrası ağlaşmanın, sızlamanın faydası yok” dedi.

Turizmcilerden Başkan Topbaş’a “Onur Ödülü”

İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün düzenlediği 3. İstanbul Turizm Ödülleri’nde ‘Onur Ödülü’, Türk turizmine katkılarından dolayı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a verildi.

İstanbul’un başarısı hayranlıkla izleniyor

UCLG Başkanı sıfatıyla “Lübnan Uluslararası Yerinden Yönetimde İşbirliği Forumu”nun açılışına katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’a dönüşünde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başkan Topbaş, “Türkiye’nin şu anda yakaladığı trend ile yerel yönetimdeki başarımızın yurtdışında hayranlıkla izlendiğine bir kez daha tanık oldum” dedi.

Topbaş:"Kral çıplak, yeni bir şehir kurmak zorundayız."

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, olası İstanbul depremini ve alınması gereken önlemleri, Akşam Gazetesi'nden Nebahat Koç'a konuştu. İstanbul’a 1 milyar 100 milyon liralık deprem yatırımı yaptıklarını belirten Başkan Topbaş,"Kral çıplak, yeni bir şehir kurmak zorundayız." dedi.

Başkan Topbaş Lübnan Cumhurbaşkanı ile görüştü

UCLG Başkanı olarak Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman tarafından kabul edilen Başkan Kadir Topbaş, Başbakan Erdoğan’ın selamlarını iletti. Başkan Topbaş’ın Lübnan Başbakanı Necip Mikati ile görüşmesinde ise İstanbul’da Lübnan Ticaret Ofisi kurulmasına karar verildi.

İstanbul’a dev bütçe…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2012 yılı bütçesi, oy çokluğuyla meclisten geçti. Oylama öncesinde konuşan Başkan Kadir Topbaş, sadece köprü, yol ve kavşak inşa etmediklerini İstanbul'un havasını suyunu da temizlediklerini söyledi.

Tiran Belediye Başkanı’ndan nezaket ziyareti

Tiran Belediye Başkanı Lulzim Basha, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a nezaket ziyaretinde bulundu.

İstanbul depreme karşı hızla yenilenecek

İstanbul’da depreme hazırlık çalışmalarının değerlendirildiği toplantıda belediye başkanlarıyla bir araya gelen Başkan Kadir Topbaş, ortak bir komisyon kurarak her ilçede risk taşıyan binaları tespit etmeye ve kentsel dönüşüme başlayacaklarını açıkladı. Vatandaşların mülkiyet haklarına müdahale etmeyeceklerini belirten Başkan Topbaş, İstanbullulardan sunulan fırsatları değerlendirmelerini istedi.

Kanada Büyükelçisi’nden Başkan Topbaş’a veda ziyareti

Kanada Büyükelçisi Mark Edward Bailey, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a veda ziyaretinde bulundu.

Fransa’nın Ankara Büyükelçisi’nden Başkan Topbaş’a ziyaret

Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Laorent Bili, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı makamında ziyaret etti.

Kadıköy-Kartal Metrosu mutlu son yaklaşıyor

İstanbul, Avrupa Yakası’ndan sonra Anadolu Yakası’nda da metrosuna kavuştu. Anadolu Yakası’nın ilk metro hattı olan Kadıköy-Kartal Metrosu’nun test sürüşünü yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Bu çalışmalar yer altında olması sebebiyle görünmeyen işler. Ancak yer altında hummalı bir çalışma yürütülüyor. Gece gündüz demeden, yerin 40 metre altında binlerce insan bu çalışmaları yürütüyor" dedi.

İstanbulluların gözü kulağı olacak…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, Dünyanın ilk şehir televizyonu olan İstWeb TV’nin sadece İstanbul için değil tüm Türkiye için çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

Başkan Topbaş Romanya yeni Büyükelçisi Radu Onofrei kabul etti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Romanya yeni Büyükelçisi Radu Onofrei Saraçhane’deki Başkanlık Makamı’nda kabul etti.

Dünyanın ilk şehir televizyonu İstWeb TV yayına başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu dünyanın ilk şehir televizyonu İstWeb TV internet üzerinden yayın hayatına başladı. Başkan Kadir Topbaş, televizyonun binlerce noktada İstanbulluların parmağının ucunda olacağını söyledi.

Büyükşehir Van için seferber oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Van’da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından depremzedelerin yaralarını bir nebze de olsa sarabilmek için tüm imkanlarını seferber etti. Deprem bölgesindeki çalışmaları AKOM’daki kriz masasından takip eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Gün kardeşlik günü. 74 milyonluk büyük bir ailenin fertleri olarak ayağımıza bir diken battığı zaman vücudun hissetmesi gibi tüm yurttaşlarımız destek verme yarışına girdiler” dedi.

İstanbulluların maraton sevgisi…

Dünyanın tek kıtalararası maratonu olan Avrasya Maratonu’nda onbinler 33. kez Asya’dan Avrupa’ya koştu. İstanbullular, startı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından verilen Avrasya Maratonu’na yağışlı havaya rağmen yoğun ilgi gösterdi.

Başkan Topbaş yüzyıllar öncesinin tekniğiyle kağıt üretti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Üsküp’e gitti.

İstanbul’da "BM Ofis Adası" oluşturulacak

Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu Bölge Direktörü Thea Fierens’i ağırlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, BM'nin İstanbul'da ilk ofisinin açıldığını belirterek “Başka ofisler de açılacak. İstanbul'da BM Adası oluşturmayı arzu etmekteyiz. Çalışmaları birlikte yapacağız” dedi.

Metrobüs ve metro modern tünelle buluşuyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Zincirlikuyu’daki Metrobüs durağıyla Gayrettepe Metro İstasyonu’nu birleştiren İstanbul’un en uzun yürüyen bantlı tünelini basına tanıttı. İnşaatın yapımını üstlenen İşadamı Nazif Zorlu ile birlikte tüneli gezen Başkan Topbaş, “İstanbul ulaşımında ciddi mesafeler aldık. Yoğun trafiğin yaşandığı noktalarda metro gibi yer altı çözümleri ürettik” dedi.

Vatikan’dan Başkan Topbaş’a çok değerli hediye

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret eden Vatikan Kütüphane Başkanı Cesare Pasini, dünyada sadece iki nüshası bulunan tarihi Osmanlı haritalarının bulunduğu “Tolome Coğrafyası” adlı kitabı hediye etti.

İklim Değişikliği Sergisi İstanbul’da

Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük ilgi gören İklim Değişikliği Sergisi kapılarını bu kez İstanbul’da açtı. Sergiyi basın mensuplarına gezdiren Başkan Topbaş; “İnsanlara çok bonkörce davranan bir tabiat var. Biraz gayret göstersek çevre felaketleri yaşamayız” dedi.

Uluslararası Genç Liderler Akademisi İstanbul’da açıldı

Uluslararası Genç Liderler Akademisi’nin açılışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Bu projenin İstanbul merkezli olmasından dolayı mutluluk duyuyorum. Farklı kültür ve ülkelerden gelip İstanbul'da buluşan ve geleceğin liderleri olmak isteyen gençlerin eğitim sürecinin burada başlayacak olması çok önemli” dedi.

İstanbul’da 2.5 milyon öğrenci ders başı yaptı

Sadece İstanbul’da 2.5 milyon öğrencinin ders başı yaptığı yeni Eğitim - Öğretim Yılı açılışı dolayısıyla Başkan Kadir Topbaş'ın katılımıyla, Bakırköy Suphi Tanrıöver İlköğretim Okulu’nda tören düzenlendi. Topbaş, öğrencilere ilk ders olarak İstanbul’u anlattı.

Gelişen İstanbul Belçikalı parlamenterleri etkiledi

Başkan Kadir Topbaş tarafından ağırlanan Belçika Flaman Meclisi Hıristiyan Demokrat Parti Grubu milletvekilleri, Türkiye’nin ve İstanbul’un dünyadaki ekonomik krize rağmen dikkat çekici bir gelişme içinde olduğunu belirterek, iki kıtaya kurulan şehrin tarihiyle olduğu kadar ekonomik yapısıyla da dünyayı etkilediğini kaydetti.

Türk ve Macar halkını yakınlaştıran kapı açıldı

Bulunduğu yere bereket ve uğur getirildiğine inanılan ünlü Macar Sekel Kapısı’nın bir örneği İstanbul Arnavutköy’e inşa edildi. Kapının açılışını yapan Başkan Topbaş, “Bu eseri evinizin bahçe kapısı olarak hissedeceksiniz. Bahçenizin kapısı burada. Kardeş Macar halkını her zaman İstanbul’a bekleriz” dedi.

İstanbul Muhtarları Büyükşehir iftarında buluştu

İstanbul’daki 935 muhtar ile aileleri ve muhtarlar derneği yöneticileri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iftarında bir araya geldi. Muhtarlara hitap eden Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sayın Ahmet Selamet, “Sizler İstanbul’un kılcal damarlarısınız. İstanbul sizlerle hayat buluyor. Bizlerin ulaşamadığı yerlere sizler ulaşıyorsunuz” dedi.

En iyi taksi tasarımı ödülünü Topbaş’ın elinden aldı

“İstanbul Taksisini Seçiyor” konulu Taksi ve Durak Tasarım Proje Yarışması’nda dereceye giren tasarımcılara ödül sertifikalarını Başkan Topbaş verdi. Çağdaş tasarımlarla öne çıkan birincileri tebrik eden Başkan Topbaş, “İstanbul’da hizmet verecek yeni taksiler, yolcu ve sürücü güvenliği başta olmak üzere kaliteli taksiye geçişi sağlayacak” dedi.

Büyükşehir’den Esenler ilçesine modern itfaiye binası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Esenler’de yaptırılacak olan itfaiye binasının temel atma töreni Başkan Topbaş’ın katılımıyla gerçekleşti.

Başbakan Erdoğan Hacıosman İstasyonu’nu törenle hizmete açtı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen ve açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın yaptığı 4.Levent-Darüşşafaka Metrosu'nun son durağı Hacıosman ...

Romanya’nın Bükreş kenti ile ilişkiler güçlenecek

Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Baconschi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti. Görüşmede İstanbul ile Bükreş arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi kararlaştırıldı.

Başkan Topbaş Fas Devlet Bakanı Saad Hassar ile görüştü

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın Yönetim Kurulu toplantısı için Rabat’ta bulunan UCLG Başkanı Kadir Topbaş, Devlet Bakanı Saad Hassar ile bir araya geldi.

Başkan Topbaş Yunanistan Yeni Demokrasi Partisi Genel Başkan Yardımcısıyla görüştü

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yunanistan’ın Yeni Demokrasi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dimitris Avramopoulos’la görüştü.

Başkan Topbaş Türk asıllı Avrupalı parlamenterleri ağırladı

İstanbul büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde görev yapan Türk asıllı bakan ve milletvekilleri ile bir araya geldi. Başkan Topbaş, misafirleri onuruna verdiği akşam yemeğinde yaptığı konuşmasında; İstanbul’un artık yaşanabilir şehirlerarasında yer aldığını, örneğin İngiltere’nin saygın üniversitelerinden London School of Economics’in İstanbul’u “Performansı En Yüksek Şehir” seçtiğini belirtti.

Ahmet Kabaklı’nın adı kitaplarla anılmaya devam edecek

Şeyhülmuharririn Ahmet Kabaklı’nın adı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu kütüphanede yaşayacak. İBB tarafından inşa edilen Ali Emiri Kültür Merkezi bünyesinde kurulan Ahmet Kabaklı Kütüphanesi Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı bir törenle hizmete açıldı. Başkan Topbaş, “Hocamız insanlığa hizmet edenlerden biriydi. Eserleriyle, yaşadığı gibi yaşamaya devam edecek” dedi.

İstanbul’un iletişimi afet anında da kesilmeyecek!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin acil durumlara ve afetlere yönelik olarak hazırladığı “Kesintisiz Haberleşme Sistemi”ni basına tanıtan Başkan Kadir Topbaş, “Afet anında telefon, internet, hatta uydu gibi bütün iletişim sistemlerinin çöktüğü durumlarda bu sistem çalışacak. Sistemi Başbakanlık, Valilik, Emniyet gibi kamu kuruluşları da kullanacak” dedi.

Türkiye’nin en büyük ‘Bahçe Marketi’ İstanbul’da açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ağaç A.Ş. tarafından Alibeyköy’de inşa edilen ve bahçeyle ilgili her şeyin yer aldığı Türkiye’nin en büyük ‘Bahçe Marketi’ni Başkan Topbaş hizmete açıtı. Doğaya ve bahçeye meraklı herkesi markete davet eden Başkan Topbaş, “İstanbulluların bir botanik bahçesi özelliği taşıyan 300 bin metrekarenin üstündeki bu marketi gezdikten sonra elleri boş dönmeyeceklerine inanıyorum” dedi.

Haşereye karşı bilimsel mücadele…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, haşere ile mücadelede bilimsel yöntemler kullanıyor. Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte yoğun bir çalışmanın startı verildi. Haşere ile daha etkin mücadele için alınan 157 yeni araç Başkan Topbaş tarafından hizmete alındı.

Gençlere ‘geleceğinize sahip çıkın’ çağrısı!...

Başarılı projeleri ile sık sık yer verdiğimiz İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi, “Uluslararası Gençlik Şurası” ‘2011 Genç Bakanlar’ temasıyla küresel bir organizasyon gerçekleştirdi. “Uluslararası Gençlik Şurası”nda konuşan Başkan Kadir Topbaş, “Gençlik Meclisi’nin dünyadaki gençlikle irtibat kurarak geleceğin barış ve refah içindeki dünyasını inşa etmesini istiyoruz” dedi.

Beylikdüzü 29 Ekim’de çifte bayram yaşayacak!

Avcılar-Söğütlüçeşme arasında hizmet veren metrobüs, İstanbullunun trafik çilesini büyük ölçüde rahatlattı. Uzun mesafeleri kısaltan metrobüs, Beylikdüzü halkı tarafından da özlemle bekleniyordu. Bu rüya gerçek oluyor… Bir saatlik yolu 20 dakikaya indirecek Avcılar-Beylikdüzü Metrobüs Hattı İnşaatı’nın temeli Başkan Topbaş tarafından atıldı. Yapımına hızla başlanan hattın 29 Ekim’e yetiştirilmesi hedefleniyor. Böylece Beylikdüzü halkı iki bayramı birlikte yapacak.

İstanbul küresel finans merkezi oluyor

Dünyanın farklı bölgelerinden ekonomi, siyaset, bilim dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getiren “Değişim Liderleri Zirvesi”nde, Türkiye’de değişimin simge ismi Başbakan Erdoğan açılış konuşmasını yaptı. Zirvenin “Yeni Finans Merkezi İstanbul” oturumunda konuşan Başkan Kadir Topbaş, 2011’in yükselen yıldızının İstanbul olduğuna dikkat çekerek, “İstanbul bölgesel ve küresel finans merkezi olabilmenin bütün özelliklerini taşıyor” dedi.

İstanbul küresel finans merkezi oluyor

Dünyanın farklı bölgelerinden ekonomi, siyaset, bilim dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getiren “Değişim Liderleri Zirvesi”nde, Türkiye’de değişimin simge ismi Başbakan Erdoğan açılış konuşmasını yaptı. Zirvenin “Yeni Finans Merkezi İstanbul” oturumunda konuşan Başkan Kadir Topbaş, 2011’in yükselen yıldızının İstanbul olduğuna dikkat çekerek, “İstanbul bölgesel ve küresel finans merkezi olabilmenin bütün özelliklerini taşıyor” dedi.

Dünyanın en yaratıcı reklamcıları İstanbul’da buluştu

Dünyanın en yaratıcı reklamları ve yaratıcılarını biraraya getiren Kıtalararası Reklamcılık Kupası “The Cup” İstanbul’da gerçekleştirildi. Yarışma kapsamında geçen yıl uluslararası yarışmalarda ödül kazanan reklamlar arasından seçilen “En İyilerin En İyisi” ödülleri, Başkan Topbaş’ın evsahipliğinde verildi.

Kâtip Çelebi'nin ''Cihannüma''sı kaynak eser olacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Taksim'de bulunan Cumhuriyet Sanat Galerisi'nde (Su Maskemi) Osmanlı bilgini Katip Çelebi'nin ''coğrafyada çığır açan kitap'' olarak kabul edilen ''Cihannüma'' adlı eserinin tanıtım programına katıldı.

Yeni Çin Başkonsolosu Topbaş’ı ziyaret etti

Çin Halk Cumhuriyeti’nin yeni İstanbul Başkonsolosu Zhang Qingyang, Başkan Topbaş’ı makamında ziyaret etti.

İstanbul bölgesel ve küresel diplomasinin merkezi olacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Biz İstanbul’u bölgemizin ve dünyanın diplomasi merkezi haline getirmeyi istiyoruz. Başkanımız Kadir Topbaş’ın vizyonu da elimizi güçlendiriyor” dedi.

Kadir Topbaş’ın UCLG Başkanlığı uluslararası basında yankı buldu

Başkan Topbaş’ın Meksika’nın başkenti Mexico City’de, 114 ülkenin 1000’den fazla şehrinden 3 bine yakın belediye başkanının katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG)’nin yeni başkanı seçilmesi, dünyanın değişik ülkelerinden gazete ve internet sitelerinde yer buldu. Bu haberler, yeni dünyanın şekillenmesinde İstanbul’un üstlendiği misyonu daha iyi anlatıyor.

Esenler’e Büyükşehir yatırımı

İstanbul’un bütün ilçelerini eşzamanlı yatırımlarla daha yaşanır kılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Esenler Dörtyol’da trafiği yer altına alarak İstanbul’a yayalaştırılmış bir meydan daha kazandırıyor. Meydan inşaatını gazetecilerle birlikte gezen Başkan Topbaş, “Esenler inşallah Haziran’a kalmadan 17 bin metrekarelik bir meydan kazanacak” dedi.

Sanatçılar, Başkan Topbaş’la sıkıntı içindeki meslektaşlarını konuştu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, her alanda yaptıkları yatırımlarla İstanbul’un sorunlarını bir bir çözerken bir yandan da kültür ve sanat dünyası ile olan ilişkilerini zinde tutmaya çalıştıklarını söyledi. Topbaş ayrıca, Kartal Yakacık'taki huzurevini ihtiyacı olan sanatçılar için tahsis etmeyi düşündüklerini kaydetti.

İstanbul Akvaryumu’nu dünya konuşacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehre yeni simgeler kazandırmaya devam ediyor. Planı ve yapımı daha önceki dönemlerde başlamasına rağmen Başkan Topbaş’ın göreve gelmesi ile boyut değiştiren ve pek çok tema ile dünyadaki benzerlerinden ayrılacak olan Florya İstanbul Akvaryum’u Nisan ayında hizmete girecek. Florya İstanbul Akvaryumu’nu basına tanıtan Başkan Kadir Topbaş, pek çok temayı içinde barındıran akvaryum hizmete girdiğinde örnek olacağını ve dünyanın bu akvaryumu konuşacağını belirtti.

Sarıyer-Çayırbaşı Tünel Yolu Nisan’da hizmete giriyor

Büyükşehir, İstanbul’un altında tünel yollar inşa etmeye devam ediyor. Kağıthane-Bomonti, Bomonti-Dolmabahçe tünellerinden sonra Sarıyer-Çayırbaşı Tünel Yolu’nda da sona yaklaşıldı. Basın mensuplarıyla birlikte yapımı tamamlanmak üzere olan Sarıyer – Çayırbaşı Tünel Yolu’nu gezen Başkan Kadir Topbaş, tünelin Nisan ayında hizmete gireceğini müjdeledi ve “Toplamda 34 tane yapmayı planladığımız tünel yollar tamamlandığında şehrin altından geçen 142 kilometre yolla kimseyi rahatsız etmeden ve kamulaştırma bedeli ödemeden İstanbul’un her yerini birbirine bağlamış olacağız” dedi.

Süryani Lidere taziye ziyareti

Başkan Kadir Topbaş ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, abisi İsveç’te vefat eden İstanbul Ankara Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri Yusuf Çetin’e taziye ziyaretinde bulundu.

UCLG için Ban Ki Moon ile görüşme…

UCLG Dünya Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, New York’ta çok önemli temaslarda bulundu. UCLG’nin daha etkin bir kuruluş haline gelmesi için en üst düzeyde taleplerini dile getiren Başkan Topbaş, Birleşmiş Milletler binasında BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile görüştü.

Başkan Topbaş BM Genel Kurulu’nda konuştu

UCLG Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda konuştu. Başkan Topbaş, dünya çapında yerel yönetimlerin afet riskinin azaltılmasına yönelik çalışmalarda Birleşmiş Milletlerle paralel çalışmanın önemli olduğuna inandığını belirtti.

Başkan Topbaş New York’u UCLG üyesi olmaya davet etti

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD’nin New York şehrine giden Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı ( UCLG ) Dünya Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ile görüştü. Başkan Topbaş görüşme sırasında " New York’u UCLG üyesi olarak görmek istiyoruz" dedi.

Marty Markowitz: “Ne Mutlu Türküm Diyene”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Brooklyn Belediyesi'ni ziyaret ederek, orijinal kişiliği ile sürpriz bir şekilde konuşmasına “Ne Mutlu Türküm Diyene” sözüyle son veren Belediye Başkanı Markowitz ile görüştü.

Mayıs’ta Hacıosman’a metro ile gidiyoruz!...

İstanbul’un her iki yakasında yeraltında demirden ağlar ören İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Metrosu’nun inşaatı tamamlanan Darüşşafaka-Hacıosman Hattı’nı Mayıs ayında hizmete alacak. Tamamlanan hattın test sürüşünü yapan Başkan Kadir Topbaş, “Mayıs ayında açılacak hat ilerde Çayırbaşı’na kadar uzayarak yüzeye çıkacak ve burada sahile yapılacak metroyla buluşacak. Hacıosman’dan Taksim’e 24 dakikada, Yenikapı’ya 32 dakikada, havalimanına ise 63 dakikada ulaşılabilecek” dedi.

Yeni tramvaylarla sefer aralığı 2 dakikaya düşecek

Başkan Topbaş, Kabataş – Bağcılar Tramvay Hattı’nda çalışacak ileri teknoloji tramvayları tanıttı ve Tarihi Yarımada’daki çevre düzenleme çalışmalarını yerinde inceledi. Topbaş, inceleme sırasında Tarihi Yarımada’nın adım adım yayalaştırıldığını hatırlatarak, “Tarih yayalaştırılmış alanlarla kurtuluyor” dedi.

Dünya standardındaki laboratuvar ile su ve atıksular kontrol altında!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, su problemi yaşanmaması için büyük altyapı yatırımlarına devam ederken, bir yandan da suyun kalitesini en iyi şekilde değerlendirme hizmeti verecek kimyasal analiz labaratuarını hizmete aldı. İSKİ tarafından atıksuların ve içme sularının analizi amacıyla kurulan yeni laboratuvar binasını Başkan Kadir Topbaş açtı. 3 ayrı laboratuarda içme suyu, evsel ve endüstriyel atıksular ile deniz ve göllerden alınan numunelere her türlü mikrobiyolojik analizler, koku ve tat testleri yapılıyor.

İstanbul’dan kardeş Pakistan’a teknoloji desteği

Şehircilik ve bağlı hizmetler konusunda ileri teknolojiyi hem geliştiren, hem de kullanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kardeş Pakistan’ın Pencap Eyaleti’ne katı atık yönetimi konusunda bilgi ve teknoloji aktaracak. Protokolün imza töreninde bir araya gelen Pakistan’ın Pencap Eyaleti Başbakanı Muhammed Şahbaz Şerif ile Başkan Kadir Topbaş, yüzyıllara dayanan kardeşliğin çeşitli alanlarda işbirliğine dönüştürüleceğini açıkladılar.

UCLG’nin 2010-2013 dönemi ilk resmi toplantısı Kadir Topbaş’ın başkanlığında yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Dünya Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) Başkanı Kadir Topbaş, UCLG Başkanlığı'nın 2010-2013 dönemi ilk resmi toplantısının açılış konuşmasını yaptı. Topbaş konuşmasında; '' Bizler, yerel yönetimler olarak, dünya üzerinde güçlü bir yerel yönetişimi sağlamak için uluslararası topluluk önünde daha proaktif bir gündem geliştirmeliyiz'' dedi.

Esenler en büyük yeşil alana kavuşuyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Esenler Havaalanı Mahallesi’nde yaptırılan ve yaklaşık 50 dönümlük alan üzerine kurulu Bölge Parkı inşaatını inceleyen Başkan Topbaş, “Göreve geldiklerinden bu güne 18 milyon aktif yeşil alan oluşturduk ve İstanbul'a 2011 yılında 1 milyon 2 bin 11 ağaç dikmeyi programa aldık" dedi.

İstanbul’a kazandırılan 755 milyon TL’lik dev eserleri Başbakan Erdoğan açtı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2004 yılından buyana pek çok alanda büyük yatırımlara imza atıyor. Bu yatırımlar birer birer hizmete alınırken, İstanbul aşığı Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımına büyük önem veriliyor...

Kentsel Dönüşüm’de önemli karar…

Her an için potansiyel tehlike olan deprem odaklı kentsel dönüşüm çalışmalarında yeni bir döneme girildi. Başkan Kadir Topbaş’ın, vatandaşların rızasıyla parselleri birleştirerek ve imar artışı vererek İstanbul’u yenilemeyi amaçlayan projesinde sona yaklaşıldı. Kadıköy Fikirtepe ve çevre mahallelerden başlayacak projenin uygulama planları Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle kabul edildi.

Kıyıya paralel “Boğaz Seferleri” başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, deniz ulaşımının daha aktif kullanılabilmesi amacıyla Paralel Boğaz Seferleri Projesini hayata geçirdi. Projeye göre, 30 Kilometre’lik İstanbul Boğazında, Sarıyer’den Kabataş’a ve Beykoz’dan Üsküdar’a alternatif bir deniz hattı oluşturuluyor.

“Türkiye derhal AB’ye alınmalıdır!...”

Türkiye’nin dünya siyasetinde artan ağırlığı, Başkan Kadir Topbaş’ın da UCLG Başkanlığı ile başlayan yeni süreç, meselenin önemini kavrayan Avrupa’lı yöneticiler tarafından AB ekseninde Türkiye lehine görüşlerin ağırlık kazanmasına vesile oluyor. Avrupa Birliği–Akdeniz Yerel ve Bölgesel Yönetimler İşbirliği Komitesi Başkanı Raffaele Lombardo, “Türkiye’nin derhal AB’ye alınmasını bekliyorum. Çünkü geçen her an iki taraf aleyhine olmaya devam ediyor” dedi.