İstanbul’un 35. kardeşi Tunus oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Tunus’un Başkenti Tunus Belediyesi ‘Kardeş Şehir’ oldu. Protokole imza atan Başkan Kadir Topbaş ile konuk Belediye Başkanı Mohamed Beji Ben Mami, iki dost ülke arasındaki ilişkilerin her alanda daha çok geliştirilmesi” kararlılığında olduklarını vurguladılar.

Bu dünya rekoru emeğin eseri!

Ray döşeme ve elektromekanik işleri devam eden Kadıköy – Kartal Metro inşaatını gazetecilerle birlikte gezen Başkan Topbaş, hattın 2011 yılı sonunda hizmete gireceğini müjdeledi ve “Sadece 45 ayda tamamlayacağımız bu metro hattı bir dünya rekorudur” dedi.

Beylerbeyi trafiği Mart’ta kesintisiz akacak

Üsküdar-Beykoz ve Boğaziçi Köprüsü’ne bağlantı yolunu kesintisis hale getirecek Beylerbeyi Kavşağı’nda incelemelerde bulunan Başkan Topbaş, “Mart ayı sonunda açılacak kavşak trafiğin kesintisiz akmasını sağlayarak sabah ve akşam oluşan trafiği ortadan kaldıracak” dedi.

Başkan Topbaş COPPEM Toplantısı’nda dünyaya barış mesajı verdi

Başkan Kadir Topbaş, UCLG Dünya Başkanı olarak, Avrupa- Akdeniz Yerel ve Bölgesel Yönetimler İşbirliği Komitesi (COPPEM) Genel Kurul toplantısına katıldı. Başkan Topbaş burada yaptığı konuşmada, “COPPEM Akdeniz havzası içinde çok önemli bir rol üstlenmiştir. AB, Akdeniz'e kıyı Arap ülkeleri ve Orta Doğu'dan olmak üzere 35 ülkenin 219 yerel yönetim ve belediyenin ortak sesi ve işbirliği platformu olmuştur” dedi.

“Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi” İstanbul’da toplandı

Birbirinden önemli kongrelere ev sahipliği yapan İstanbul artık dünya adına kararların alındığı önemli bir merkez haline geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Cumhurbaşkanlığı himayesinde İstanbul Swissotel The Bosphorus’da yapılan Uluslararası İşbirliği Platformu “Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi” Toplantısı’na katıldı.

İstanbul resmen “2012 Avrupa Spor Başkenti”

2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul şimdi de sporun başkenti seçildi. Avrupa Parlamentosu'nda 30 Kasım 2010 tarihinde düzenlenen Avrupa Spor Başkentleri Bayrak Devir Teslim Töreni'nde İstanbul, 2012 Avrupa Spor Başkenti ilan edildi. Başkan Topbaş, Spor Kalite Sertifikasını imzalayarak 2012 Spor Başkenti unvanını resmen aldı.

Baharda 40 gün 40 gece festival var

İstanbul’da 18 Mart-26 Nisan 2011 tarihleri arasında düzenlenecek “İstanbul Shopping Fest”; Başkan Topbaş tarafından tanıtıldı. 40 gün 40 gece boyunca milyonlarca kişiyi ağırlayacak festival alışveriş, kültür ve eğlenceyi bir araya getirecek.

Başkan Topbaş’tan Almanlara “vize” hatırlatması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul – Kültür Başkenti” Haftası çerçevesinde Köln Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen Türk – Alman Ekonomi Forumu’nda konuşma yaptı. Konuşmasında önemli konulara değinen Başkan Topbaş; “vizeyi kaldırın ekonominizdeki sıçramayı görün” dedi.

Atatürk’ü 72. ölüm yıldönümünde törenlerle andık!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 72. yılı dolayısıyla İstanbul’da Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda ve Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda anma töreni düzenlendi.

Dünya kadınları İstanbul’da buluştu

Dünya kadınlarını İstanbul’da bir araya getiren “Uluslararası İstanbul Kadın Buluşması”nda (KADINİst) konuşan Başbakan Erdoğan, “Dünyanın hoşgörü başkenti İstanbul’un, kadınların hak mücadelesinde de başkent olmasını samimi şekilde destekliyorum” dedi.

Bu şölen, Cumhuriyet’e ve İstanbul’a çok yakıştı

Türkiye Cumhuriyeti’nin 87. yılı İstanbul’da her yıl olduğu gibi görkemli bir törenle kutlandı. 29 Ekim Cuma akşamı İstanbul Valiliği’nin Dolmabahçe Sarayı’nın bahçesinde organize ettiği Cumhuriyet Resepsiyonu’nu, İstanbul’un yöneticileri ile tanınmış simalarını bir araya getirdi. Saat 19.40’ta İstanbul Boğazı’nda başlayan ve yaklaşık 15 dakika süren havai fişek ve lazer gösterisi ise, İstanbullulara tam bir görsel şölen yaşattı.

İstanbul kardeş şehirleriyle buluştu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un 30’un üzerindeki kardeş şehrini “Kentler Arası İşbirliği (ISTFIC) İstanbul Forumu”nda bir araya getirdi. Başkan Topbaş, “Dostluklarımızı daha da pekiştirerek kentlerimizin daha huzurlu ve müreffeh yaşamasına, dünya barışına katkı sağlayacağımıza inancım tamdır” dedi.

İngiliz Lord’dan İstanbul’a övgü dolu ifadeler

Başkan Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret eden PAB İngiliz Grubu Başkanı Lord Dykes, İstanbul’un çok özel bir şehir olduğunu belirterek, “Dünyadaki tüm belediye başkanları İstanbul’un belediye başkanına büyük bir imrenti ve kıskançlıkla bakıyor” dedi.

Yüzbinler, Asya’dan Avrupa’ya koşarak geçti

İstanbul’un dünya çapında Gümüş Kategori’de tescillenmiş en önemli spor organizasyonu olan 32. Avrasya Maratonu, yüzbinlerce kişinin katılımıyla kıtaları birleştirdi. Havanın da güzel olmasını fırsat bilen İstanbullu, köprü manzarasının tadına vararak, Asya’dan Avrupa’ya koşarak geçti.

Başkonsoloslar İstanbul’da yaşamaktan memnun

Başkan Kadir Topbaş, sık sık yabancı misyon temsilcileri ile bir araya gelerek İstanbul’u anlatıyor. İlki geçtiğimiz aylarda gerçekleşen toplantıların ikincisi Emirgan Korusu’nda gerçekleşti. Başkan Topbaş ve İstanbul’da görev yapan 50 kadar Başkonsolosun katıldığı toplantıda İstanbul konuşuldu.

1. Ordu Komutanı'ndan iade-i ziyaret

Geçtiğimiz Ağustos şurasından sonra 1. Ordu Komutanı olan Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı Saraçhane'de bulunan Başkanlık Sarayı'nda ziyaret etti.

Başkan Topbaş şampiyon güreşçiye “ev” hediye etti

Başkan Kadir Topbaş, Moskova’da gerçekleşen Dünya Güreş Şampiyonası’nda Dünya Şampiyonu olan İ.B.B. Spor Kulübü Sporcusu Selçuk Çebi’ye ev hediye etti.

Gece yarısı alışverişi İstanbul’a renk kattı

Nişantaşı, İstinye Park ve Bağdat Caddesi’nde gerçekleştirilen “Fashion’s Night Out İstanbul/Modanın En Büyük Alışveriş Partisi”, indirimleri ve şovlarıyla İstanbullulara renkli bir gece yaşattı. Bu tür organizasyonların İstanbul’un marka değerini arttırdığını belirten Başkan Topbaş da organizasyona destek verdi.

Altı “otopark” üstü “park”

İstanbul’un her tarafında yeni ve çevreye duyarlı projeler hayata geçiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Esenler’de 7 milyon TL harcanarak inşa edilen Nene Hatun Yeraltı Otoparkı ve Parkı; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu ve çok sayıda Esenlerlinin katılımıyla açıldı.

Çatalca bölünmüş yolla TEM’e bağlanıyor

“Büyükçekmece Mimarsinan Kavşağı ve Çatalca-TEM arası Bölünmüş Yolu Temel Atma Töreni” Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Gül’den İstanbul’a tam not

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü hizmetler hakkında yerinde incelemeler yaptı. İlk olarak, Başkan Kadir Topbaş ile birlikte yapımı büyük ölçüde tamamlanan Sarıyer-Çayırbaşı Karayolu Tüneli’nde incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, daha sonra, İstanbul’da meydana gelebilecek muhtemel depreme karşı alınan tedbirler hakkında AKOM’da brifing aldı.

Büyükşehir kardeş Pakistan için seferber oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sel felaketine maruz kalan Pakistan’a yardım ekibi gönderiyor. Yardım faaliyetlerinin tam koordinasyonla yapılması için Pakistan’ın İstanbul Konsolosuyla görüşen Başkan Topbaş, yardım için gereken bütün çalışmaların ivedilikle organize edilmesi talimatını verdi.

29. Ramazan Kitap Fuarı Beyazıt Meydanı’nda gerçekleşti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da Ramazan ayının en önemli etkinliklerinden biri haline gelen ve Sahaflarla birlikte kitap panayırına dönüşen kitap fuarının açılışına katıldı.

İstanbul halkının temsilcileri ile iftar buluşması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul halkının mahalleden ilçeye kadar temsilci olarak seçtiği kişilerle sık sık biraraya gelme geleneğini sürdürdü. Ramazan ayı münasebetiyle önce Büyükşehir Belediye Meclisi Üyelerine Haliç Kültür Merkezi’nde iftar veren Başkan Kadir Topbaş, aynı mekânda mahalle muhtarlarını da ağırladı.

Ramazan coşkusu Beyazıt Meydanı’na taşındı

Yıllardır İstanbul’da Sultanahmet Meydanı’yla özdeşleşen ramazan etkinlikleri, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı işbirliğiyle bu yıl Beyazıt Meydanı'na alındı. Tam anlamıyla panayır yerine dönen Beyazıt Meydanı’nda, İstanbul ve dışından gelen milyonlar keyifli Ramazan geceleri yaşadı.

Kamp ateşini Başkan Topbaş yaktı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ümraniye İzci Kampı'nda eğitim gören genç izcilerin veda programına katılarak moral verdi. Kamptaki eğitimlerini tamamlayan çocukların başkan amcalarının aralarında olmasından dolayı sevinçleri veda programı boyunca gözlerinden okundu.

Başkan Topbaş İstanbul’un kalbini dinledi…

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un ekonomik ve sosyal hayatının kalbi olan Eminönü semtinde Fatih Belediyesi tarafından yapılan yayalaştırma ve çevre düzenleme çalışmalarını inceledi. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve AK Parti Fatih İlçe Başkanı Ahmet Baha Öğütken ile birlikte Mercan, Uzunçarşı, Hasırcılar ve Kutucular Caddeleri ile Mısır Çarşısı ve Mahmutpaşa’yı gezen Başkan Kadir Topbaş’a esnaf, vatandaşlar ve turistler yoğun ilgi gösterdi.

Turizm gönüllülerine teşekkür belgesi

İstanbul’da turizm alanında faaliyet gösteren kuruluşların yetkilileri ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle bir araya gelerek teşekkür belgesi veren Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Boğazı’nda turistik alanda hizmet verecek teleferik çalışmalarının da müjdesini verdi.

Büyükşehir’den Yalova’ya 13 milyon Liralık yatırım…

Dev yatırımlarla İstanbul’un birçok sorununu çözen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İDO terminal binası ile altgeçit, 5 bin 100 metre yol, 3 bin metre bisiklet yolu, 3 adet otopark ve 30 bin metrekarelik yeşil alan yaparak Yalova’yı da ihya etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları ile Yalova Yat Limanı, Kızılay bölge deposu, Çınarcık Hükümet Konağı ve Altınova müftülük binasının toplu açılışı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle gerçekleştirildi.

Japon Bahçesi dostluğun simgesi

Baltalimanı’ndaki Japon Bahçesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Japonya’nın katkılarıyla yenilendi. Başkan Kadir Topbaş ve Shimonoseki Belediye Başkanı Tamoaki Nakao’nun katılımıyla yapılan açılış törenindeki çay seremonisi ve Japon dansları görülmeye değerdi.

Beykoz sahilleri atıksudan arınıyor…

Beykoz sahillerini kanalizasyon sularından kurtaran dev atıksu projesinin ilk etabını açan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Boğaz çevresinde İstanbulluları rahatsız etmeden tüneller kazarak dev çevre yatırımları yaptıklarını belirterek, “Gözle görülmeyen teknolojik çalışmalarla 3 yıl içinde Boğaz’a atıksu girişini tamamen engelleyeceğiz” dedi.

Başbakan’dan Büyükşehir’in çalışmalarına ‘tam not…’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yatırım ve Hizmetleri Bilgilendirme Merkezi’ni Başkan Kadir Topbaş ile birlikte gezerek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Çalışmaları beğendiğini belirten Başbakan Erdoğan bazı projelere yönelik önerilerini de sundu.

Kadıköy-Kartal Metrosu’nda geri sayım başladı

Tünel çalışması büyük ölçüde tamamlanan Kadıköy-Kartal-Kaynarca Metrosu’nda hedefe doğru bir adım daha atıldı. 2011 sonunda hizmete girmesi için yoğun çalışmaların sürdürüldüğü hatta raylara ilk kaynağı Başkan Kadir Topbaş yaptı. Başkan Topbaş kaynak töreni sırasında, “Burada her gün 150 metre tünel kazısı yaparak bir dünya rekoru kırdık. Hedefimiz 2013 yılında İstanbul’u 204 kilometrelik raylı sistem ağıyla örmek” dedi.

Tarihi vapurlar için 6,5 milyon TL’lik yatırım…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İDO tarafından tamamen yenilenen “Emin Kul Vapuru” Başkan Kadir Topbaş tarafından hizmete alındı. Şehir Hatları’ndan devralınarak İstanbullulara 40 yıl daha hizmet verecek şekilde yenilenen vapurlar için toplam 6.5 milyon TL harcandı.

Başkan Topbaş’ın Rio de Janerio notları

İBB ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Eş Başkanı Kadir Topbaş, Rio de Janerio'da düzenlenen Medeniyetler İttifakı Üçüncü Forumu'na katıldı. Başkan Topbaş, forumun ardından Brezilya'ya birlikte gittiği meclis üyeleri ile tarihi ve turistik alanları gezdi.

Kazakistan’dan ‘özel’ kareler

İstanbul Büyükşehir Belediye Başaknı Kadir Topbaş, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve beraberindeki heyet ile gittiği Kazakistan’da önemli temaslarda bulunmuş ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nur Sultan Nazarbayev ile samimi diyaloglar yaşamıştı.

ABD Başkonsolosu; “İstanbul'u çok özleyeceğim”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3 yıldır İstanbul’da ABD Başkonsolosu olarak görev yapan Sharon Wiener’ı Saraçhane Belediye Sarayı’nda son kez ağırladı.

“Tek forma, tek yürek, tek hedef”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından organize edilen “Olimpik Gün Koşusu” 13 Haziran’da yapıldı. Startı Galatasaray Lisesi önünden verilen koşuya ilgi büyük oldu.

Afrika’nın gelişimine İstanbul desteği…

Nairobi Belediye Başkanı Geophrey Odhiambo Majiwa, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a Saraçhane Belediye Sarayı’nda ziyarette bulundu. Başkan Topbaş, “Afrika’nın gelişmesi için her türlü desteğe hazırız” dedi.

Kadın Hattatlar İstanbul’da buluştu

Hat sanatına kadınların katkısını konu alan “Uluslararası Kadın Hattatlar Sempozyumu ve İcazet Töreni” ve 5-6 Haziran’da CRR’de gerçekleştirildi. Programın açılışını ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

‘Toprak Laboratuarı’ bütün dünyaya hizmet verecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün Kartal’da oluşturduğu Türkiye’nin toprak alanında uluslararası akredite çalışmaları tamamlanmış ilk ve tek laboratuarını Başkan Kadir Topbaş açtı.

Sigarayı bırakmak isteyene büyük destek!

İnsan sağlığına verdiği zararlar kesin tıbbi delillerle ortaya çıkan, tiryakisinin kurtulmakta zorlandığı sigaraya savaş açan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlar için 17 ayrı merkezde hizmet vermeye başladı. Sigara bırakma merkezleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından tanıtıldı.

“İstanbul’a 1 milyon ağaç diktik”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bağlı kuruluşlarından İSKİ, içme suyu havzalarına 25 bin fidan dikiyor. Bu kapsamda Sazlıdere Barajı içme suyu havzasında gerçekleştirilen ağaç dikme töreni, Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Öğrencilerle birlikte ağaç diken Topbaş, İstanbul’a bugüne kadar 1 milyona yakın ağaç diktiklerini belirterek, “Çocuklarımız ağaç çeşitlerini sadece kitaplarda görmemeli. Bizzat hissetmeli, dikmeli ve korumalı” dedi.

Minyatür şehirde eğlenceli ‘Trafik Eğitimi”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir taraftan şehrin tarfik yükünü hafifletecek yatırımları sürdürürken, bir taraftan da trafik eğitimi altyapı yatırımlarına imza atıyor. Büyükşehir’in İstanbul’a kazandırdığı, trafik konusunda çocukları eğitmek ve bilinçlendirmek amacıyla yapılan ve Türkiye’nin en büyük parkı olan “Topkapı Trafik Eğitim Parkı”nın açılışı Başkan Kadir Topbaş tarafından gerçekleştirildi.

Türk-Japon dostluğunda 2010 açılımı

Tarihte daima iyi ilişkiler içinde olduğumuz Japonya’nın 2010 yılını “Türkiye’de Japon Yılı” ilan etmesi münasebetiyle İstanbul’da çeşitli etkinlikler düzenlendi. Cumhurbaşkanı Gül’ün de iştirak ettiği “Japon-Türk Dostluğunu Kutlama Töreni”nde Japonya Prensi Mikasa ve Başkan Topbaş da hazır bulundu. Başkan Topbaş ve Japon Prensi daha sonra, “Japonya Sanatı’nın 5000 Yılı” adlı sergiyi ziyarete açtılar.

Angela Merkel’e sıcak ve samimi uğurlama

Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’de bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başkan Kadir Topbaş tarafından ülkesine uğurlandı.

İstanbul’da emanet bilinciyle büyük işler yapılıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın düzenlediği “Yerel Yönetim Vizyonu ve Bir Yılın Değerlendirilmesi” toplantısına katıldı. Toplantıda, 2009 Mart seçimlerinden bu yana yürütülen çalışmalar değerlendirildi.

Okul Spor Salonları: 120 + 10 = 130!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime ve spora destek amacıyla Anadolu Yakası’ndaki 10 okulda inşa ettiği kapalı spor salonu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem ve Başkan Kadir Topbaş tarafından hizmete açıldı. İstanbul’a 130 kapalı spor salonu kazandırdıklarını belirten Başkan Topbaş, “Dönemimizde sadece spora 657 milyon TL yatırım yaptık” dedi.

İstanbul’daki belediyeler iş kapısı olacak

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul’daki 38 İlçe Belediyesi istihdama yönelik işbirliği protokolü imzaladı. Protokol kapsamında iş bulmak ve işsizlik ödeneği almak isteyen vatandaşlar İstanbul’daki belediyelere müracaat edebilecek.

Bir destandır Çanakkale!

Çanakkale Zaferi’nin 95. yıl dönümü ve Şehitler Günü dolayısıyla Edirnekapı Şehitliği’nde tören düzenlendi. Şehit aileleriyle sohbet eden Başkan Topbaş, “Bugünleri bizlere yaşatan aziz şehit ve gazilerimizi şükran ve rahmetle anıyoruz” dedi.

Haydi çocuklar tiyatroya…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, her yaştan İstanbullunun sanat ile, özellikle de çocukların tiyatro ile buluşması için önemli yatırımlara imza atıyor. Bu yatırımlara son olarak, yenilenen Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu eklendi. Tiyatronun açılışını yapan Başkan Topbaş, “Dünyadaki belediyelerin en fazla bir iki tiyatrosu var. Bizim Şehir Tiyatrolarımızın sayısı ise 11’e yükseldi. Bu da kültür ve sanata verdiğimiz önemi gösteriyor” dedi.

Kartal Metrosu için dev kredi anlaşması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy-Kartal Metrosu’nda kullanılacak 120 vagon için BNP Baribas Fortis Bank ile 138 Milyon euroluk kredi anlaşması imzaladı. Kartal-Kadıköy arasını 29 dakikaya indirecek projenin 2011’e yetişmesi için hummalı bir çalışma yürüttüklerini belirten Başkan Topbaş, “Bu anlaşma İBB borç batağında diyenlere ithaf olunur” dedi.

Gizli hazine ortaya çıkıyor

Çemberlitaş’taki Şerefiye Sarnıcı, üzerine inşa edilen eski Eminönü Belediyesi’nin ek hizmet binasının yıkılmasıyla tarihi kimliğini yeniden kazanacak. Yıkımı başlatan Başkan Topbaş, “İstanbul tarihine saygı gösteriyor, sıkıntılardan arınıyor tarihi kimliğine kavuşuyor” dedi.

Deniz ulaşımı için büyük yatırımlar devam ediyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin deniz yatırımları hız kesmeden devam ediyor. İDO tarafından yenilenen Ahmet Hulusi Yıldırım Vapuru ile inşa edilen iki yeni iskele, Başkan Kadir Topbaş tarafından hizmete alındı. Vapurun 40 yıl daha İstanbul’a hizmet verecek hale getirildiğini belirten Başkan Topbaş, dönemlerinde sadece deniz ulaşımına 450 milyon TL’lik yatırım yaptıklarına dikkat çekti.

Tarih ve teknoloji Yenikapı’da buluşacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul 2010 Ajansı, “Yenikapı Transfer Noktası ve Arkeopark Alanı Projesi” için düzenlenecek uluslararası yarışmanın protokolüne imza attılar. Marmaray ile İstanbul Metrosu’nu entegre edecek Yenikapı Transfer Noktası, kazılarda ortaya çıkan arkeolojik alanı ve çevresiyle birlikte modern bir metro istasyonuna dönüşecek.

Onlar gönüllerin de şampiyonu

Olimpiyatlar ve Paralimpik Oyunları’nda madalya kazanan sporcularımız, kurulan “Kırmızı Beyaz Kürsü”de halkımızla buluştu. Madalya kazanan efsane sporcuların onurlandırıldığı gecede konuşan Başkan Topbaş, “Türk bayrağını göndere çeken sporcularımız övülmeye ve hatırlanmaya değerdir” dedi.

Ecdat yadigârı çeşmeler ihya oluyor

“2010 Avrupa Kültür Başkenti” İstanbul’da 15 önemli Osmanlı çeşmesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İTO işbirliğiyle restore ediliyor.

Amatör spora destek devam ediyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2004 yılından bu yana yürüttüğü spora destek çalışması kapsamında 700’ü aşkın amatör spor kulübüne tesis, saha ve malzeme yardımına devam ediyor.

Kanada İstanbul’a yerleşiyor

Kanada Büyükelçisi Mark Bailey, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti. Samimi bir havada geçen görüşmede Kanada’nın İstanbul’da başkonsolosluk kurarak ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi kararlaştırıldı.

Sağlıklı nesiller için ‘Altın Ekmek!’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek A.Ş. (İHE), İstanbullulara çok besleyici ve besin değerleri yüksek yeni bir ekmek sundu. İçeriğinde yoğun miktarda Fındık, Üzüm, Ruşeym, Keçiboynuzu, Zerdeçal bulunan ‘Altın Ekmek’i İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tanıttı.

Beyaz örtü için kırmızı alarm verildi

İstanbul, dondurucu soğukla birlikte gelen kar yağışı ve tipi sırasında Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan önlemler sayesinde hayatın akışını etkileyecek bir sorunla karşılaşmadı. Başkan Kadir Topbaş’ın AKOM merkezine gelerek bizzat yönettiği karla mücadele çalışmaları ile Büyükşehir ‘in sorumluluk alanındaki ana arterlerde ulaşım rahatlıkla sağlandı.

Florya sahilleri herkese açık

Florya sahilindeki yıkım çalışmalarını anlatan Başkan Topbaş, “2004 öncesinde halkımızın kullanımına tamamen kapalı olan 428 binayı yıktık. 1 milyon 200 bin m² alanı gezi, piknik, spor alanı ve plaj olarak düzenleyerek İstanbullulara açtık” dedi

Nerede kalmıştık?

Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk sanat yaşamına modern haliyle yeniden kazandırılan Muhsin Ertuğrul Sahnesi, hizmete girmesinin ardından, perdelerini, yıkım öncesi de son kez sahnelenen ‘Keşanlı Ali Destanı’ oyunuyla açtı.

İstanbul: “2010 Avrupa Kültür Başkenti”

Dünya kenti İstanbul, bütün yönleriyle insanlık tarihinin ortak mirası olarak hak ettiği unvanı elde etti. 2010 yılı ile beraber yeni bir sayfa açan İstanbul, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan’ın da katıldığı coşkulu törenle Avrupa Kültür Başkentliği’ni devraldı.

Muhsin Ertuğrul Sahnesi alkışlarla yeniden…

Büyükşehir Belediyesi tarafından çok kısa bir sürede tamamlanarak yeniden Türk Tiyatrosu’nun hizmetine sunulan Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir törenle hizmete açıldı.

Pencap Eyalet Başbakanı’na sıcak karşılama

Dost ve kardeş ülke Pakistan’ın Pencab Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif ve beraberindeki heyet, Başkan Topbaş’ı ziyareti sırasında çok sıcak bir ilgi ve vefa duygusuyla karşılandı.

“Yerel yönetimlere yetki veren ülkeler başarıya ulaşıyor”

Yerel yönetimlerle ilgili yeni gelişmelerin gündeme alındığı “Belediyelerde Liderlik ve Yerel Yönetişim - Personel İstihdamı Yöntemleri Semineri”nde konuşan Başkan Topbaş, “Artık dünyada ülkelerini aktif olarak geleceğe taşıyan yerel yönetimler var. Yerel yönetimlere yetki veren ülkeler başarıya ulaşıyor” dedi.